Hamas, İsrail'e gözdağı verirken gençlerle 'Gazze duvarı' örmeyi amaçlıyor

Hamas, İsrail'e gözdağı verirken gençlerle 'Gazze duvarı' örmeyi amaçlıyor

Cumartesi, 9 Kasım, 2019 - 14:00
Hamas unsurları Gazze'nin merkezindeki askeri geçit töreninde yeni silahlar sergiliyor (Independent Arabia)
İstanbul/Şarku’l Avsat

İzzeddin Ebu Ayşe

Hamas lideri Yahya es-Sinvar'ın, yaklaşık 70 bin Gazzeli gencin, İsrail'in herhangi bir askeri operasyonuyla yüzleşmeye hazır olduğunu ve İsrail ordusuna zarar verecek binlerce pusu ve planların olduğunu açıklamasından sonra hareketin silah alanında gelişiminden bahsetmek artık gizli bir şey değil.

Bu, Gazze Şeridi'ndeki silahlı grupların savaşçılarının sayısına değinen türden ilk konuşmaydı. Genellikle hareket liderlerinin konuşmaları üstü kapalı çeşitli anlamlar taşıyordu. İsrail ise askeri planlarını hazırlamak için bu mesajları dikkatle takip ederek çalışmalar yapıyor.

Sinvar, “seçkin gençlerden oluşan bir gruba” hitap etti. Oldukça sert bir üslupla önemli anlamlar taşıyan açıklamalarda bulunan Sinvar, askeri açıdan hareketin gelişim gösterdiğini ifade etti.
İnsani çözümler ve askeri operasyonlar

Independent Arabia’dan İzzeddin Ebu Ayşe’nin haberine göre, analistler, Sinvar’ın konuşmasını şöyle analiz etti, “Hamas lideri, insani çözümler ve Gazze Şeridi'ndeki gençleri desteklemeyi, askeri cenah ve silahlı grupların bu yöndeki gelişim düzeyi ile ilişkilendirdi.”

Ortadoğu konularında uzmanlaşmış bir siyasi araştırmacı olan Hassan Abdo, "Sinvar’ın konuşma tonunun yüksekliği, askeri bir saldırı hazırlığında olan İsrail tarafından art arda gelen tehditlere ve Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov'un mesajına karşı gösterilen açık bir tepkinin sonucuydu. Gazze her türlü yeni saldırıyı püskürtmeye hazırdır" dedi.

İsrail’in askeri saldırı hazırlığı iddiası doğru olabilir çünkü özellikle Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz, İsrail hükümetini kurmakla görevlendirildikten sonra, Gazze Şeridi'ni kara harekâtına yol açabilecek ve gizli yerleşimlere yönelik tehdidi sona erdirecek büyük bir askeri saldırıyla tehdit etmeye başladı.
Askeri güçler

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Sinvar konuşmasında, "Gazze Şeridi'nde yaklaşık 70 bin savaşçı genç var. Bunlar tanksavar füzeleriyle yerden çıkacak ve İsrail şehirlerini hayalet şehirlere dönüştürecek roketler atacaklar. Yerin altında kilometrelerce uzunlukta tüneller var. Hazırlanmış binlerce pusu ve plan var. " ifadelerini kullandı.

Abdo, Sinvar’ın konuşmasına ilişkin analizinde, "Gazze meydanındaki tüm silahlı gruplar adına konuşmanın askeri ve siyasi taraflar arasındaki uzlaşmanın boyutlarını gösterdiğini" ve "askeri çatışmaya gitme kararının hepsinin katılımıyla olacağını" yansıttığını belirtti. Savaşçıların sayısı ve silahların gelişmişliğinden bahsetmesinin ise İsrail’i dizginlemek ve yeni bir saldırı kararından önce Tel Aviv’in bu kararı bir kez daha gözden geçirmesini sağlamak amacıyla olduğunu kaydetti.
Hamas daha ılımlı

Saha yetkililerine göre Hamas, İsrail'le çatışma yönünden bakıldığında silahlı gruplar arasındaki en ılımlı hareket oldu. Abdo analizinde "Hamas, siyasi bir konum elde etmeyi amaçlayan bir tırmanışa izin vermemek için çalıştı. Gazze Şeridi'ni kurtarmak amacıyla insani çözümlerde ısrar etti ve saldırganlığı mevcut son seçenek olarak gördü" dedi.

Sinvar, silahlı grupların gelişimi, İsrail askerleri için binlerce pusu hazırlanması ve tanksavar füzeleri hakkında bilgi verirken, Abdo ise bu bilgilerin çok önemli olduğunu ve para karşılığıyla bile alınamayacağını ifade etti.

Abdo'ya göre, bu konuşma üç mesaj taşıyor. İlki, "İsrail'e karşılık verebilecek caydırıcılığa sahip ve büyük kayıplara yol açacak bir silahın varlığını bildirmek". İkincisi "bu silahın sadece bir medya konuşması değil, kesin olarak var olduğunu" doğrulamak. Üçüncüsü ise "Gazze herhangi bir yeni saldırıya maruz kaldığında bu silahın kullanımında hiçbir hesap verilebilirliğin olmadığını göstermek.”
Savaş yakın

Sinvar, İsrail'i, 2014'teki bombardımandan onlarca kat daha fazla roket ile altı ay üst üste vurabilme gücüyle tehdit etti.

Hamas lideri açıklamasında, “Gelecekteki herhangi bir askeri operasyon uzun sürebilir. Silahlı grupların yeteneklerinin gelişmesine rağmen, İsrail, bu grupların güçlerini kısıtlayacak askeri kuvvete sahiptir. Ayrıca Gazze Şeridi ile mücadele sürecinde farklı yöntemleri de kullanabilir” dedi.

Askeri analistler, askeri tahminlere, saha çalışmalarına, silahlı tarafların teçhizatlarına ve hareketlerine dayanarak, "savaşın, özellikle Gantz liderliğindeki yeni bir hükümetin kurulması ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kışkırtmasıyla yakın olacağını" öngörüyor. Analistler ayrıca, İsrail’in bu kez Gazze Şeridi'ne yönelik tehditleri konusunda ciddi olduğunu ifade etti.
Grupların ortaklığıyla saldırı

Bu çerçevede Abdo, silahlı grupların oybirliğiyle kabul edilmiş yeni bir saldırıya gidebileceklerini öngördü. Abdo açıklamasında, Gazze’deki patlama noktasına gelen durumun temel sebebi ablukanın hala devam etmesi. Bu patlamanın nelere yol açacağı tahmin edilemez ve sadece Gazze'nin değil tüm bölgenin istikrarını bozacaktır" dedi.

Yeni bir esir takası anlaşması olasılığını reddeden Abdo, "bütün göstergelerinin bir anlaşma olmadığını gösterdiğini" söyleyerek, bir “iç anlaşma” olduğunu, ancak içeriğinin belli olmadığını kaydetti.

Sinvar'ın gençlerle yaptığı toplantıda bu önemli açıklamalarda bulunması, "bu kitlenin, fırsatları olmamasına rağmen İsraille askeri yüzleşmede en büyük çatışma yükünü taşıyacak olanlar" olduğunu ifade ediyor ve Gazze Şeridi'ndeki İsrail'le savaşacak ordunun bu kitleden oluştuğu mesajını taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya