Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Netanyahu: İslami Cihad ile çatışmalar uzayabilir

​Netanyahu: İslami Cihad ile çatışmalar uzayabilir

Salı, 12 Kasım, 2019 - 12:45
İsrail’in Gazze’deki saldırısının ardından dumanlar yükseliyor (EPA)

Filistin Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’i Gazze Şeridi’ndeki saldırısını kınayarak, bölgedeki durumun kötüleşmesinden İsrail’i sorumlu tuttu. Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İslami Cihad ile çatışmaların uzayabileceğini söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan açıklamda, uluslararası topluma Filistinlilere acil koruma sağlanması çağrısında bulundu.

İsrail’in bu sabah, Gazze'nin doğusundaki Shujaiya Mahallesi'nde bir evi hedef alması sonucu, Filistin İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin komutanlarından Baha Ebu el-Ata ve eşi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırının ardından, Gazze Şeridi'nden İsrail'e doğru onlarca füze atılırken, İsrail de aralıklı hava saldırılarına devam etti.
Netanyahu: Çatışmalar uzayabilir

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İslami Cihad ile çatışmaların uzayabileceğini söyleyerek, “İsrail tırmanış peşinde değil. Ama kendimizi korumak için her şeyi yapacağız. Bu zaman alabilir. İhtiyaç duyulan şey sakinlik” dedi.
AB’den çağrı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, söz konusu gerginliğe hızlı bir şekilde son verilmesi çağrısında bulundu.

İsrail ve Filistin'deki sivillerin hayatlarının öncelikli olduğunu vurgulayan Mogherini, “Sivillerin yaşadığı yerlere füze atmak asla kabul edilemez ve bir an önce durması gerekmektedir” dedi.
İslami Cihad liderleri telefonlarını kapattı

Filistin merkezli Ma'an Haber Ajansı, İslami Cihad Hareketi’nin Gazze Şeridi’ndeki gerginliği durdurmak için bölgesel ve uluslararası çabaları reddettiğini duyurdu.

Ajansın ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırarak verdiği haberine göre hareketin liderleri telefonlarını kapattı ve Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ile temas kurmayı reddetti.

İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesi ise İsrail’in Gazze Şeridi liderlerine, Mısır istihbarat yetkilileri aracılığıyla tırmanış istemediğine ilişkin mesaj verdiğini duyurdu.
İsrail’den İslami Cihad'ın komutanına suikast


Editörün Seçimi

Multimedya