Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Trump: ABD, DEAŞ'ın 3. adamını takip ediyor

​Trump: ABD, DEAŞ'ın 3. adamını takip ediyor

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 11:45
ABD Başkanı Donald Trump, New York Ekonomi Kulübü’nde konuşma yapıyor (EPA)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada, geçen ay ABD'nin düzenlediği saldırıda öldürülen DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi'den sonra DEAŞ'ın liderlik sıralamasındaki üçüncü ismin de yerini bildiklerini söyledi.

Şarku'l Avsat'ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, Trump, New York Ekonomi Kulübü'ndeki bir konuşmadan sonra soru-cevap oturumu sırasında "Gözlerimiz üçüncü adamın üzerinde. Bu üçüncü adamın başı büyük dertte çünkü nerede olduğunu biliyoruz." dedi.

27 Ekim Pazar günü, ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Suriye'nin kuzeybatısında düzenlediği askeri operasyon sırasında, Bağdadi'nin ABD kuvvetleri ona yaklaştığında üzerindeki patlayıcı yeleği patlattığını duyurdu. ABD'li bir yetkili ise Reuters'a, "Bağdadi'nin cesedinin kalıntıları İslami usullere uygun olarak denize atıldı" dedi.

DEAŞ bu ayın başlarında Bağdadi'nin öldürüldüğünü doğruladı ve ardından halefinin atandığını açıklayarak intikam alma sözü verdi.

Terör örgütünün yeni lideri Ebu Hamza el-Kureyşi yayınlanan bir ses kaydında “Size geçtiğimiz günlerde öldürülen Ebu Bekir el Bağdadi ve DEAŞ resmi sözcüsü Ebu Hasan el-Muhacir’in ölüm ilanlarını bildiriyoruz” dedi.

Yeni sözcü, ses kaydında 'DEAŞ Şura Konseyi'nin, Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'ye yeni lider olarak biat ettiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya