Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Riyad, deniz geçitlerinin güvenliği konulu foruma ev sahipliği yapacak

​Riyad, deniz geçitlerinin güvenliği konulu foruma ev sahipliği yapacak

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 13:45
Forum, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunmak adına, Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası rolünü vurguluyor (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, 24-26 Kasım tarihlerinde, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması tarafından organize edilecek olan Suudi Uluslararası Deniz Devriye Gemileri Forumu’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Forum Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın himayesinde düzenlenecek.

Forum Komisyonu Başkanı Amiral Faysal el-Gamisi, etkinlik boyunca uluslararası sularda deniz güvenliğini sağlamanın yollarının yanı sıra özellikle, Hürmüz, Bab’ul Mendeb ve Süveyş gibi küresel ihracat ve ithalat yolundaki hayati koridorlara yönelik tehditlerin, küresel ekonomiyi etkileyebileceği yönündeki görüşlerin tartışılacağını söyledi.

Forum, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı vizyonunu yansıtarak, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde tehditleri ortadan kaldırmak adına özellikle Körfez bölgesi için önemli bir etkinlik.

Faysal el-Gamisi, forumun, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması ile dost ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçladığını belirterek, etkinlik kapsamında, boğazlarda ve stratejik koridorlarda uluslararası seyrüsefer özgürlüğü sağlamak, stratejik deniz şeritlerinde deniz güvenliğini arttırarak ulaşım bağlantılarını korumanın yanı sıra, uluslararası hukukun stratejik deniz şeridindeki rolünün tartışılacağına değindi. Gamisi ayrıca, bölgedeki deniz güvenliğini tehdit eden eylemlere karşı koyma çabaları konusunda farkındalığı artırmak gerektiğine de dikkati çekti.

Forumun stratejik deniz şeritlerinin korunmasının önemi ile ilgili konuları tartışan beş ana eksene hitap ettiğini belirten Amiral el-Gamisi, ayrıca deniz güvenliği alanında en son teknolojik sistemleri kullanarak çalışan çok sayıda yerli ve yabancı firmanın katılımıyla fuar düzenleneceğini söyledi. Gerçekleşmesi planlanan forum, yerel, bölgesel ve uluslararası deniz ortamındaki karar vericilerin yanı sıra stratejik deniz şeritlerini güvence altına almak için uzmanlaşmış şirketlere yönelik bir fırsat oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya