Alman polisinden bir terör şüphelisine gözaltı

Alman polisinden bir terör şüphelisine gözaltı

Çarşamba, 20 Kasım, 2019 - 09:00
Foto: Almanya Polisi’nin Özel Kuvvetleri (EPA)
Berlin/Şarku’l Avsat

Almanya polisi, terör saldırısı planladığından şüphelenilen 26 yaşındaki Suriye uyruklu bir kişiyi gözaltına aldı.

Polis şüphelinin bomba yapımı için kimyasal madde aldığını açıkladı. Ayrıca Berlin Savcılığı, şüphelinin Telegram aplikasyonu üzerinden sohbet grubundaki diğer şüphelilerle birlikte silah ve patlayıcıların nasıl yapıldığına dair bilgi alışverişinde bulunduğunu iddia etti.

Öte yandan yapılan basın açıklamasında, Federal Savcılık, şüphelinin dairesinin özel polis tarafından arandığını belirtti. Şüphelinin son aylarda aseton peroksit adlı patlayıcı bir maddenin üretiminde iki ana bileşen olan aseton ve hidrojen peroksit adlı maddeleri satın aldığı ifade edildi.

Federal Savcılık, şüphelinin ‘bu patlayıcı maddeyi belli olmayan bir tarihte patlatmayı ve bununla mümkün olduğu kadar çok insanı öldürmeyi ve yaralamayı planladığını’ açıkladı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsünün AFP'ye verdiği bilgilere göre şüphelinin başkent Berlin'deki bir ilkokulda temizlik işçisi olduğu ortaya çıktı. Bundan önce ise şüpheli bir müzede çalışıyordu.

Diğer yandan, Almanya'nın kuzey kesiminde yer alan Lübeck kentindeki Alman polisine bağlı Özel Kuvvetler bir yerleşim kompleksini inceledi ve 'ülkenin güvenliğini tehdit eden tehlikeli bir eylem için hazırlık yapıldığı' şüphesinin arka planında kanıtlar ele geçirildiğini açıkladı.

Lübeck'in de içinde bulunduğu Schleswig-Holstein eyaleti Başsavcısı Stephanie Gropp, Alman haber ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada "Silah bulmayı umduk ama hiçbirini bulamadık" dedi. Gropp operasyon sırasında hiç kimsenin gözaltına alınmadığına da dikkati çekti.

Şarku’l Avsat’ın DPA'dan verdiği bilgilere göre, güvenlik operasyonu yerel saate göre bu sabah saat 05.30'da Lübeck'te bulunan 'Genin' mahallesindeki bir binanın aranmasıyla başladı. Polis bu binanın apartman dairelerinin ve ofislerin bulunduğu büyük bir bina olduğunu söyledi.

Gropp sözlerinde “Delil bulduğumuz için bir soruşturma başlattığımızı doğrulayabilirim. Bu mesele ulusal güvenlik suçlarıyla ilgilidir” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya