Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Kongresi'nden Çin'e karşı Hong Kong'a destek kararı

ABD Kongresi'nden Çin'e karşı Hong Kong'a destek kararı

Perşembe, 21 Kasım, 2019 - 10:45
Washington’da ABD Kongre binası (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Kongresi, dün, “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” başlıklı tasarıyı kabul etti. Hong Kong'un özerklik statüsüne destek vermek amacıyla kabul edilen tasarıda, Çin’e rağmen Hong Kong ve ABD arasında özel ticaret ilişkisi kurulması ve devam eden "demokrasi yanlısı protesto gösterilerine şiddet karıştıran" Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörülüyor. Tasarının yürürlüğe girebilmesi için ABD Başkanı Donald Trump’ın imza atması gerekiyor.

Oylama, dünya üzerindeki iki büyük ekonomik güç arasında ticaret savaşını sona erdirmek için yapılan müzakere sürecine denk geldi.

Salı günü Senato’dan oy birliği ile geçen yasa tasarısı, dün, Temsilciler Meclisi’nde 417 oyla kabul edildi. Oylama Çin yönetimini kızdırırken, yürürlüğe girmesi durumunda Pekin tarafından tasarıya cevap verileceği aktarıldı.

Tasarı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Hong Kong'un özerk yapısını koruyup korumadığını takip etmek ve Hong Kong'da bulunan ABD vatandaşlarını, Pekin’in iade yasasına karşı korumaları için önlemler almasını öngörüyor.

Hong Kong geçtiğimiz Haziran ayından bu yana suçluların Çin’e iade edilmesini öngören yasaya karşı çıkan gösterilere tanıklık ediyor. Sert protestolara sahne olan Hong Kong’da yasa daha sonra iptal edildi.  Yasanın iptalinin ardından gösteriler durmazken, göstericiler “demokrasi güçlendirmek” adına eylemlerine devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya