Zenginler neden Malta'nın altın pasaportunu almayı tercih ediyor?

Zenginler neden Malta'nın altın pasaportunu almayı tercih ediyor?

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 09:00
Malta Pasaportu (arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat

Malta'nın 2014'te tanıttığı 'altın pasaport' zenginler tarafından büyük bir rağbet görürken Avrupa’da güvenlik endişesi yarattı.

Avrupa Komisyonu, Altın Pasaport veya Altın Vize'nin AB için güvenlik riski oluşturduğuna ve bunun yanı sıra kara para aklama, rüşvet ve vergi kaçırmayı teşvik edebileceği konusunda uyardı. Altın vize vere n ülkeler arasında yer alan Malta’nın Schengen bölgesinin bir parçası olması sebebiyle, söz konusu pasaporta sahip olanlar diğer Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Haberde vatandaşlık satışının düşük vergiler arayan zengin insanlar hatta kaçakçılar veya yüksek kaliteli bir eğitim almak isteyenler ya da politik gerekçeleri bulunan kişiler için küresel bir pazar haline geldiğini belirtti.

Malta hükümeti, varlıklı insanları ve yatırımları çekmek için 2014'te altın pasaport yasasını çıkardı. Bu pasaportu elde etmek için Kalkınma Fonu'na 650 bin avro, Malta'da hisse senetleri ve tahvillere 150 bin avro takdim etmek gerekiyor. Ayrıca en az 350 bin avro değerinde mülk satın almak ya da yıllık 16 bin avro değerinde konut kiralamak gerekiyor. Toplam tutar bir milyon yüz elli bin avroyu buluyor. Öte yandan Malta sınırları içerisinde yaşama koşulu olmadan 12 aydan daha uzun süre için ikamet izni alınabilir.

BBC’nin haberine göre, bu pasaport yasasını çıkarılmasından bu yana 833’ü yatırımcı yaklaşık iki bin kişi Malta vatandaşlığı elde etti. Malta, 2017 -2018 tarihlerinde yaklaşık 162 milyon bin avro kazandı. Bu rakam, ülkenin GSYİH'sının yüzde 1,38'ine denk geliyor. Ancak pasaportların satışları 2018'de düştü.

Malta hükümeti altın pasaport verdiği kişilerin hangi ülke vatandaşı olduğu ile ilgili bilgi vermiyor. Ancak bu kişilerin hangi bölgelerde yaşadığına dair bilgiler paylaşıyor. Bu bölgeleri, başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Asya oluşturuyor.

Öte yandan BBC’de yer alan habere göre AB ülkeleri, vatandaşlık verdiği kişilerin sayısını yıllık olarak açıklamak zorunda.

Malta hükümeti, altın pasaport için başvuran herkesin belgelerini incelediğini belirtse de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yatırım karşılığı vatandaşlık ya da süresiz oturum için altın pasaport vererek vergi kaçırma tehdidi altına giren ülkelerin yer aldığı kara listeye Malta’yı da ekledi. 

Avrupa Komisyonu, Ocak 2019 tarihli bir raporda, Malta pasaportu ile ilgili endişelerini dile getirdi. Malta pasaportunu elde etmek için öne sürülen şartlar diğer AB ülkelerinde öne sürülen şartlardan daha esnekti.


Editörün Seçimi

Multimedya