Rusya Kamışlı'daki askeri üste askeri varlığını güçlendiriyor

Rusya Kamışlı'daki askeri üste askeri varlığını güçlendiriyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 14:15
Kamışlı’da gösteri düzenleyen Kürt unsurlar (AFP)
Moskova/Raid Cabir

Rus medyasında yer alan haberlerde Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı üssündeki Rus askeri varlığının güçlendirildiği bildirildi.  

Kaynaklara göre Rus askeri polisinin zırhlı araçlardan oluşan konvoyu YPG eşliğinde Ayn İsa kasabasından Kamışlı’daki Rus hava üssüne geçti.

Söz konusu haberlere göre Moskova, Suriye-Türkiye arasındaki sınır bölgelerinde Rus devriyelerini düzenlemek için önemli bir başlangıç ​​noktası haline gelen söz konusu üsteki askeri varlığını güçlendirmeye devam edecek.

Rusya, hava üssüne daha önce helikopterler göndermiş, olası güdümlü füze saldırılarından korumak için kısa menzilli Pantsir Hava Savunma Sistemi de konuşlandırmıştı.

Rus askeri polisi daha önce söz konusu hava üssünün devriyelere eşlik eden helikopterler için kullanılacağını da duyurmuştu.

Hmeymim Üssü’nden bölgeye helikopter uçuşu beş saat sürdüğü için bu yeni üs Suriye’nin kuzeydoğu bölgelerinde Rus devriye çalışmalarının genişlemesine katkıda bulunuyor.

Kaynaklara göre Rus askeri varlığı son zamanlarda Kamışlı’da olduğu gibi Moskova'nın daimi ikamet için hazırlanması yönünde altyapı kurmadan bu ve diğer bazı hava üslerinde genişliyor.
Tel Rıfat’a havan toplu saldırı

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov, silahlı grupların Halep kırsalında Tel Rıfat kentinde bir spor kulübünü havan topu ile hedef alan saldırısı sonucu 8'i çocuk 10 sivilin öldüğünü açıkladı.

Saldırıda kullanılan havan toplarının Cibrin’in güneydoğusundan atıldığını söyleyen Borenkov, 2’si ağır 13 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

Hmeymin Üssü’nde faaliyet gösteren Tarafları Uzlaştırma Merkezi bir süre önce de Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) unsurlarının Halep’in güneyindeki Vadihi’ye düzenlediği saldırıda 6 yaşındaki bir çocuğun öldüğünü, annesi ile 2 kardeşinin de yaralandığını bildirmişti.
Putin’den siber savaş vurgusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de siber savaş tekniklerini denediklerini ve yaklaşık 200 konvansiyonel silah üzerinde test yaptıklarını açıkladı.

Putin, Rus Donanması’nın geliştirilmesi konulu toplantıda, Rusya’nın siber savaş sistemlerini daha da iyi duruma getirmesi gerektiğini dikkat çekerek son yıllarda savunma sanayi şirketlerinin 20 model geliştirdiği bilgisini verdi.

Rus lider açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 “Savunma sanayi şirketleri son yıllarda siber savaş kuvvetlerinin karşılaştıkları tüm görevleri başarıyla yerine getirmelerini sağlayan ve yabancı benzerlerinden üstün olan 20’den fazla elektronik savaş ekipmanı geliştirdi. Siber savaş sistemleri ekipmanlarının tatbikatlardaki ve  savaş şartlarındaki kullanımı sırasında kazanılan deneyimin maksimum seviyede göz önünde bulundurulması önemlidir. Bunlar Suriye’deki operasyonlar sırasında da aktif olarak kullanıldı.”


Editörün Seçimi

Multimedya