Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye'den Hafter'e etkili adımlar atma çağrısı

Türkiye'den Hafter'e etkili adımlar atma çağrısı

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 09:30
Halife Hafter (Reuters-Arşiv)
Ankara/Şarku’l Avsat

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün, Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter’in Libya’daki çatışmaya siyasi bir çözüm bulunma çağrısına uyması gerektiğini belirterek etkili adımlar atılması çağrısında bulundu.

Hafter, geçen hafta Moskova’da ateşkesi sağlamayı amaçlayan müzakereden çekilirken, Berlin’de düzenlenen Libya konulu Zirve öncesinde Libya Ulusal Ordusu’na ait güçlerin petrol sahalarını ablukaya alması da zirveyi gölgede bıraktı.

LUO, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afrika güçleri ve Rusya paralı askerlerin de katkısıyla başkent Trablus’un kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Moskova, Rus askerlerinin Libya’daki varlığını reddediyor. Türkiye ise Hafter’e karşı uluslararası alanda kabul gören Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) destekliyor. Ankara, UMH hükümetine destek amacıyla Libya’ya askeri danışmanlar gönderdi.

Reuters’ın haberine göre Çavuşoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Hafter’in Berlin’deki ortak açıklamayı imzalamayı reddetmesinin ‘niyetleri hakkında şüphe’ doğurduğunu söyledi.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 50. Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Çavuşoğlu, NTV’ye yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Hafter siyasi sürece, yola inanıyor mu inanmıyor mu? Çözüm istiyor mu istemiyor mu? Siyasi çözüm mü istiyor yoksa askeri çözüm mü? Bugüne kadarki tüm tutumu askeri çözüm istediğine işaret ediyor.”

Çavuşoğlu açıklamasında Hafter’in siyasi çözüm çizgisine gelmesi ve uluslararası toplumun çağrıları doğrultusunda somut ve olumlu adımlar atması gerektiğini söyledi.

Muammer Kaddafi rejiminin devrildiği 2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Libya'da birden fazla yönetim mevcut. Birleşmiş Milletler, Berlin’de geçen pazar günü düzenlenen zirvede silah ambargosunu destekleme ve Libya’ya silah transferini durdurma vaadinde bulundu. Ancak Çavuşoğlu bu taahhüdün ateşkese olan bağlılıkla ilgili olduğuna dikkati çekti. Türk Bakan konuyla ilgili olarak ateşkes devam ettiği sürece tüm katılımcıların buna uymayı taahhüt ettiklerini belirterek “Bunu zirvenin sonunda da ifade ettik” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya