​Guaido’nun Madrid ziyareti krize neden oldu

​Guaido’nun Madrid ziyareti krize neden oldu

Pazar, 26 Ocak, 2020 - 09:15
Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido Madrid’de (EPA)
Madrid/Şevki Reyyis

Venezuela’da kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na katılımını da içeren Avrupa turunun son ayağı İspanya’da Başbakan Pedro Sanchez tarafından kabul edilmedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile geçtiğimiz Çarşamba akşamı Londra'da yaptığı görüşmenin ardından dün de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştiren Guaido, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez tarafından kabul edilmedi.

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler de dahil olmak üzere 60’dan fazla ülke tarafından Venezuela’nın geçici Devlet Başkanı olarak tanınan Guaido’nun Madrid ziyareti ve Başbakan tarafından kabul edilmemesi iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi içinde krize neden oldu.

İspanya eski Başbakanı Felipe Gonzales, Venezuela Anayasası'nın hükümleri uyarınca Guaido’nun Venezuela'nın tek meşru devlet başkanı olduğunu söyledi.

Muhalefetteki sol parti Unidas Podemos'un lideri ve sosyal haklardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Pablo Iglesias ise, Guaido'nun Venezuela muhalefetinde önemli bir siyasi lider olsa da, Başbakan Sanchez tarafından değil, Dışişleri Bakanı tarafından kabul edilmesinin doğru olduğunu söyledi.

Iglesias, Guadio’nun Venezuela muhalefeti tarafından Ulusal Meclis Başkanı olarak görevden alındığını da hatırlattı.

Guaido İspanya ziyaretinde Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Madrid Bölgesel Yönetimi ve Belediye Meclisi ise Guaido’ya şehrin altın anahtarını vererek, 2017 yılından bu yana kimseye verilmeyen Madrid Uluslararası Madalyası’na layık gördü.

Hükümet sözcüsü, Başbakan Pedro Sanchez’in Guaido ile görüşmeme kararının Avrupa ülkelerinin ‘aynı tutumu sergileme’ yönündeki anlaşmasına dayanarak alındığını açıklasa da, Guadio’nun Johnson ve Macron ile yaptığı görüşmeler bununla çelişiyor.

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Guaido’yu ‘Ulusal Meclis Başkanı ve Venezuela geçici Devlet Başkanı’ olarak nitelendirirken, Macron Twitter hesabından, Venezuelalıların görüşlerini özgürce ve demokratik bir şekilde ifade etme hakkına sahip olduklarını ve Fransa’nın Guaido'yu seçim sürecini uygulamak için geçici devlet başkanı olarak kabul ettiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya