Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib için dörtlü zirve 5 Mart’ta

İdlib için dörtlü zirve 5 Mart’ta

Pazar, 23 Şubat, 2020 - 06:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib krizine ilişkin yaptığı telefon görüşmesinin ardından Ankara, Erdoğan, Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 5 Mart’ta İstanbul’da yapılacak olan dörtlü zirvede bir araya geleceklerini açıkladı.

Türkiye, Suriye rejim güçlerinin ülkenin batısını doğusuna bağlayan stratejik M4 karayoluna ulaşmak için yeni bir saldırı başlatmaya hazırlandıkları bilgisiyle birlikte İdlib bölgesine yönelik askeri takviyeyi artırdı.

Moskova’nın, Şam rejiminin İdlib'de gerçekleştirdiği operasyonun devamı için verdiği desteği yinelerken, aynı zamanda Ankara’ya güven vermeyi hedeflemesi dikkatlerden kaçmadı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye hükümetinin, Türkiye ile sınır bölgelerine ulaşma değil, terör saldırılarını durdurma misyonu olduğunu vurguladı.

Gaziantep Valiliği, Suriye'nin İdlib bölgesinde rejim güçleri tarafından atılan bomba sonucu Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir’in şehit olduğunu bildirdi.

Bu açıklama ile bölgede şehit olan Türk asker sayısı da 16’ya yükselmiş oldu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya