Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Amerikalılar Hindistan'ın nerede olduğunu bilmiyor

Amerikalılar Hindistan'ın nerede olduğunu bilmiyor

Salı, 25 Şubat, 2020 - 13:15
Donald Trump ve eşi Melania Trump, Hindistan'da Mahatma Gandhi'nin anıt mezarının bulunduğu Raj Ghat'ı ziyaret etti (AP)
İstanbul/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk kez gerçekleştirdiği Hindistan ziyareti Amerikan halkı arasında da merak konusu oldu.

India Today’in haberine göre Trump, eşi Melania Trump, kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner’la birlikte Hindistan turuna çıkarken Amerikalıların Google’da “Hindistan nedir?” ve “Hindistan neresidir?” diye arattığı ortaya çıktı.

Google’da kelimelerin nasıl aratıldığını gösteren Google Trends uygulaması, söz konusu soruların Trump’ın ziyaretin konuşulması sonrası ocak ayı sonundan bugüne kadar ne kadar sıklıkla sorulduğunu ortaya koydu.

Arama grafiğine göre “Hindistan neresidir?” sorusunun diğerinden daha fazla ilgi gördüğü anlaşıldı.

Bu soruların sorulmasına dair ABD’de bölge bazında yapılan hesaplamalardaysa DC, Hawaii, Batı Virginia, Güney Dakota ve Kansas’ın ilk sıralarda geldiği görüldü.


Business Insider ise Google aramalarının Beyaz Saray’ın Trump’ın Hindistan ziyaretiyle ilgili açıklamayı yayımlamasının ardından zirveye çıktığını aktardı.


Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Trump geçen yıl mülteci temsilcilerini Oval Ofis’te kabulü sırasında gaflara imza atmış ve Arakanlı Müslüman bir mültecinin eve dönme isteğini dile getirmesi üzerine, Myanmar’ı kastederek “Orası neresi?” diye sormuştu.

Öte yandan yakın zamanda yapılan bir anket, Amerikalıların büyük çoğunluğunun İran’ın haritadaki yerini bilmediğini göstermişti.

Kamuoyu araştırma şirketi Morning Consult ile Politico gazetesinin ortaklığıyla 4-5 Ocak tarihlerinde ABD’de bin 995 kayıtlı seçmenle gerçekleştirilen anket için katılımcılardan ülkelerin isimlerinin yazılmadığı dünya haritasında İran’ı göstermeleri istenmişti.

Ortadoğu’yu daha yakından gösteren yakın planlı haritada İran’ın yerini bilenler yüzde 28’i bulurken, tüm ülkelerin yer aldığı daha geniş bir haritada doğru yer tespiti yapanların oranıysa yüzde 23’e kadar düşmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya