BAE’de 15 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

BAE’de 15 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

Cumartesi, 7 Mart, 2020 - 11:00
Dubai’de maske takan bir turist. (AFP)
Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileri cuma günü yaptıkları açıklamada 15 yeni koronavirüs vakası tespit ettiklerini duyurdu. Ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 45’e çıktığını bildirdi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Tayland, Çin, Fas ve Hindistan’dan birer Suudi Arabistan, Etiyopya ve İran’dan ikişer, emirliklerden de üç kişi olmak üzere tümü yurt dışından ülkeye gelenlerin erken teşhis yöntemiyle tespit edildiği kaydedildi. Daha önce yapılan açıklamada da koronavirüs hastalarıyla temas edenlerin araştırılmasına çalışmaların sürdüğü bildirilmişti.

BAE Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadeler kullandı:

“Aktif soruşturma programı dâhilinde virüsten etkilendiği teyit edilen vakalarla etkileşimde bulunan 5 kişi karantina altına alındı. Salgının yayılmasının önünü almak, özel muayene prosedürlerini başlatmak, hastalıktan arınılmasını sağlamak ve toplumun güvenliğini temin etmek için tüm önlemler uygulanıyor.”

BAE sağlık yetkilileri, 38 yaşındaki bir Çin vatandaşı ile ülkede virüs tanısının ilk konduğu aileden 10 yaşında bir çocuğun devlet hastanelerinde tedavi görerek virüsü yendiğini ve iyileşmelerinin tamamlandığını duyurdu. Sağlığına kavuşan toplam vaka sayısının 7’ye ulaştığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya