Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan G20 ülkelerini koronavirüs ile ilgili olağanüstü ‘sanal’ zirveye davet etti

Suudi Arabistan G20 ülkelerini koronavirüs ile ilgili olağanüstü ‘sanal’ zirveye davet etti

Çarşamba, 18 Mart, 2020 - 08:45
2020 yılı G20 Suudi Arabistan başkanlığı logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili olarak G20 ülkelerinin liderlerini olağanüstü bir “sanal” zirveye davet etti.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs ile mücadele etmek için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasının gerekli olduğu ve bu yılki G20 başkanlığı ışığında, G20 ülkelerinin sürekli temas halinde kalması için Riyad’ın önümüzdeki hafta olağanüstü bir “sanal” zirve toplantısı yapacağı açıklandı. Zirvede, salgının yayılmasıyla mücadelede çabaların birleştirilmesini sağlayacak yolların görüşülmesi hedefleniyor.

Açıklamada ayrıca, “Bu sosyal, ekonomik ve insani etkileri olan küresel bir sağlık krizidir ve bu krize karşı küresel bir karşılık vermek gerektirmektedir” ifadeleri kullanıldı. Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, “G20’nin salgının etkilerinin hafifletilmesi için gerekli olan her şekilde uluslararası kuruluşlarla çalışacağı ve liderlerin salgının insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmek için üzerinde anlaşmaya varılmış politikalar oluşturmaya çalışacakları” vurgulandı.

Zirvenin, ihtiyaçları ve gerekli müdahale prosedürlerini belirlemek için, üst düzey yabancı yetkililer, üst düzey sağlık ve ticaret yetkilileri, G20’nin merkez bankaları müdürleri ve maliye bakanlarının çabalarını konu alacağı belirtildi.

Açıklamada, “Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığının salgının insani ve ekonomik düzeyde etkilerine karşı uluslararası çabaları desteklemeye ve koordine etmeye devam edeceği” vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya