Fas’ta koronavirüsten ikinci ölüm vakası kaydedildi

Fas’ta koronavirüsten ikinci ölüm vakası kaydedildi

Çarşamba, 18 Mart, 2020 - 10:45
​Marakeş'te Cami-ül Fena Meydanı'nda kapalı olan dükkanlar (AFP)
Rabat/Latife el- Arusni

Fas Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla ikinci ölümün kaydedildiğini bildirdi. Açıklamada hayatını kaybeden 75 yaşındaki vatandaşın Salé şehrinden olduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yeni bir korona vakasının daha kaydedildiği ve bu vakanın Fas Pasteur Enstitüsü laboratuvarında doğrulandığı belirtildi. Bu kişinin Fransa'dan gelen Kazablankalı bir Fas vatandaşı olduğunun kaydedildiği açıklamada, vatandaşın sağlık durumunun iyi olduğu ve endişe edecek herhangi bir şey olmadığı ifade edildi. Ayrıca açıklamada hastanın şu anda Kazablanka'daki bir hastanede gözetim altında tutulduğu ve koronavirüse yakalanan vatandaşların sayısının 38’e yükseldiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, virüsün bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek için biyolojik analiz yapmaya yetkili olan kurumların Rabat Ulusal Sağlık Enstitüsü, Fas Pasteur Enstitüsü ve Rabat’taki 5. Muhammed Askeri Hastanesi olduğunu bildirdi.

Diğer yandan başsavcı tarafından yapılan açıklamada, Fas mahkemeleri savcılıklarına, koronavirüs ile ilgili yanlış haberler yayınlayan kimselere karşı sert önlemler alınması hususunda talimat verildi. Ayrıca başsavcı, adli polis tarafından konuyla ilgili araştırmaların yapıldığını dile getirdiği açıklamasında, bu tür haberler yayınladığından şüphelenen bazı kişiler hakkında kamu davası açıldığını vurguladı.

Fas İçişleri Bakanlığı ise bazı şehirlerin giriş ve çıkışlarının kapatılması, ulusal güvenlik ve sivil koruma faaliyetlerinin dondurulması hakkında yanlış bilgiler içeren bir bildirinin dolaşımda olduğunu belirttiği açıklamasında, İçişleri Bakanlığı genel merkezinde olağanüstü hal için acil bir toplantı yapıldığını ifade etti. Bakanlık, sosyal medya sitelerinde dolaşımda olan bildiride yer alan bilgilerin asılsız olduğunu dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı, virüsün yayılımının önlenmesi için alınan tüm önlemlerin ve ihtiyati tedbirlerin resmi kanallardan açıklandığını belirtti. Ayrıca bakanlık, vatandaşların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde asılsız haberler yapan ve yayınlayan kimseler hakkında kanuni işlemlerin başlatılacağını vurguladı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı ile Tarım, Balıkçılık, Kırsal Kalkınma, Su ve Orman Bakanlığı’nın aldığı ortak bir kararla, Fas'taki pazarlarda arzın devamlılığını sağlamak adına orta ve büyük ölçekteki ticari sebze ve meyve dükkanlarına doğrudan tedarik sağlanmasına izin verildi. Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, piyasalarda arzın devamlılığını sağlamak için alınan kararın yarından itibaren yürürlüğe gireceğini ve bir ay boyunca devam edeceğini belirtti.

Hava Taşımacılığı, El Sanatları ve Sosyal Ekonomi Bakanı Nadiye Fettah el-Alevi, koronavirüsün ülke  turizm sektörüne yönelik olumsuz etkilerinin azaltılması için sahada çalışan yüklenicilere destek olmak ve turizm alanındaki iş sahasının mümkün olduğunda korunması için bir tedbir paketi hazırlandığını dile getirdi. Özellikle uluslararası uçuşların askıya alınması ile birlikte turizmin, ciddi bir şekilde etkilenen ekonomik sektörlerden olduğunu ifade eden el-Alevi, b r yandan vatandaşların sağlığını korumak ve öte yandan ulusal ekonomiyi desteklemek için bir milyar dolar tutarında bir fon tahsis edileceğini söyledi.

Fas Başbakanı Saadettin el-Osmani yaptığı açıklamada, parlamento üyelerinin koronavirüs ile mücadele için oluşturulan özel fona bir aylık maaşlarını hibe ederek katkıda bulunacaklarını belirtti.

Fas Temsilciler Meclisi (TM) ve Danışmanlar Meclisi (DM) üyeleri, koronavirüs salgını ile mücadele bağlamında başlatılan ulusal seferberlik çabalarına bir aylık maaşlarını bağışlayarak destek olmaya karar verdiler. Her iki meclis tarafından yapılan ortak açıklamada, bu kararın parlamento grup başkanlarının her iki parlamento başkanıyla koordineli bir şekilde başlattıkları girişim kapsamında geldiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya