Suudi Arabistan’da 70 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Suudi Arabistan’da 70 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 10:00
Riyad’daki bir markette uygulanan önleyici tedbirlerden bir kare (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan’daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı, dün (Cuma) Sağlık Bakanlığı tarafından, “bazıları sosyal etkinliklere katılmaktan kaynaklanan” 70 yeni vakanın kaydedilmesiyle birlikte 344’e yükseldi.  

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, teşhis edilen yeni vakalardan 11 tanesinin, Fas, Hindistan, Ürdün, Filipinler, İngiltere, BAE ve İsviçre’den geldiği bildirildi. Söz konusu şahıslar, havaalanından alınarak, konuk evlerinde karantinaya alındı. Yeni teşhis edilen vakalardan birinin ise Riyad’dan olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Geriye kalan 58 vakadan bazılarının, daha önceden tespit edilen vakalarla temas etmekten, bazılarının ise düğün kutlamaları, taziye ve aile buluşmaları gibi sosyal etkinliklere katılmaktan kaynaklandığı” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, “70 vakadan 49’unun Riyad’da, 11 tanesinin Cidde’de, 2 vakanın Mekke’de, Medine, Dammam, Zahran, Katîf, Bâha, Tebük, Bişa ve Hafar el-Batın şehirlerinin her birinde birer vaka olduğuna” işaret etti.

Kaydedilen son vakalarla birlikte, Suudi Arabistan’daki Kovid-19 toplam vaka sayısı 344’e yükseldi. Bunlardan 8’i iyileşirken, geriye kalanlar ise benimsenen izolasyon prosedürlerine göre sağlık kontrolüne tabi tutuluyor. Vakalardan ikisinin durumunun kritik olduğu belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı, el sıkışmaktan kaçınmak, elleri rutin olarak yıkamak, kalabalık ortamlardan uzak durmak, böylece hem kendini hem de toplumu korumak gibi tedbirler bağlamında herkesi kurallara ve yönergelere uymaya davet ediyor.

Bakanlık, virüsle ilgili sorular veya merak edilen konular hakkında herkesi doğrudan “937 Sağlık İletişim Merkezi” ile temasa geçmeye davet ederek, resmi kaynaklardan bilgi almanın ve söylentilere aldanmamanın gereğine vurgu yaptı.

Üstü mücadelelere rağmen yeni tip koronavirüs, 180’den fazla ülkeye ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya