​Mali'de askeri üsse saldırı: 29 ölü

​Mali'de askeri üsse saldırı: 29 ölü

Pazar, 22 Mart, 2020 - 09:00
Kahire-Bamako/Şarku’l Avsat

Mali hükümeti, orduyu hedef alan bir saldırıda en az 29 kişinin öldüğünü duyurdu, ancak saldırının arkasında kimin olduğu açıklanmadı.

Mali'nin kuzeyinde bulunan Gao bölgesindeki Tarkint şehrinde askeri bir üsse düzenlenen saldırıda en az 29 asker öldü, çok sayıda asker ise yaralandı. Mali ordusundan yapılan açıklamada, şüpheli militanların ülkenin kuzeydoğusunda bulunan askeri üsse saldıkları belirtildi. Ancak saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı. Tarkint şehri, Birleşmiş Milletler'in (BM) Batı Afrika ülkesi Mali’yi istikrara kavuşturma misyonuna katılan Alman askerlerinin de merkezi olan Gao bölgesinin yaklaşık 135 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Mali ordusu birçok kez ülkenin kuzeyinde ve Sahel bölgesindeki diğer ülkelerde faaliyet gösteren militanların saldırılarına maruz kalırken ağır kayıplar verdi. Bu saldırıları düzenleyen grupları bazıları El Kaide veya DEAŞ gibi örgütlere biat ettiklerini duyurdu.

Öte yandan ABD ordusu bu hafta Somali’nin güneyinde düzenlenen hava saldırısında 15'ten fazla eş-Şebab militanının öldürüldüğünü açıkladı. ABD Afrika Komutanlığından (AFRICOM) Sözcüsü Karl Wiest dün yaptığı açıklamada geçtiğimiz Pazartesi ve Salı günü Somali’nin Cenali kenti yakınlarında konuşlu Somali güvenlik güçleri ile koordineli olarak militan grupların mevzilerine düzenlenen beş hava saldırısında hiçbir sivile zarar verilmediğini vurguladı. Wiest, AFRICOM'un düzenlediği hava saldırılarında şu ana kadar ölen eş-Şebab militanı sayısının 15’i aştığını belirtti. Mogadişu'nun 90 km güneybatısında yer alan yaklaşık 30 bin nüfuslu Cenali kenti, militan grupların eylemleri ve faaliyetlerinin merkezi kabul ediliyordu. Ancak şimdi, Somali'deki Afrika Birliği (AfB) Misyonu ve Somali ordusundan oluşan güçler, kenti tamamen kontrol altına aldı.

Diğer yandan Somali Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Abdulhamid Muhammed Dirir, Cenali’de düzenlenen bir operasyonla eş-Şebab Hareketi’nin liderlerinden biri ile bazı unsurlarını etkisiz hale getirdiklerini açıkladı. Bununla birlikte Somali ordusu, yıllardır El Kaide bağlantılı hareketin kontrolü altında kalan Cenali’de kontrolü yeniden kazandı.


Editörün Seçimi

Multimedya