​Suudi Arabistan petrol ihracatını günlük 10,6 milyon varile çıkarıyor

​Suudi Arabistan petrol ihracatını günlük 10,6 milyon varile çıkarıyor

Pazartesi, 30 Mart, 2020 - 14:45
Saudi Aramco’ya ait bir petrol tesisi (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan, Mayıs ayı itibariyle, petrol ihracatını günlük 10,6 milyon varile çıkaracağını duyurdu.  Enerji Bakanlığı'ndan resmi bir kaynak, Suudi Arabistan'ın Mayıs ayından başlayarak günlük yaklaşık 600 bin varillik ek üretimle petrol ihracatını artırmayı planladığını belirtti. Böylece toplam petrol ihracatının günlük 10 milyon 600 bin varile çıkması bekleniyor.

Bu artış, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle trafiğe çıkan araç sayısının düşmesinden dolayı yurt içindeki petrol ürünlerine yönelik talebin azalmasının yanı sıra elektrik üretimi için kullanılan Fadhili Enerji Santrali'nin  doğalgazın dönüştürülmesi için kullanılmaya başlamasıyla gerçekleşecek.

Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman Al Suud,  Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak'ın “Saudi Aramco’nun yaptığı indirimler, petrol piyasasında paniğine neden oldu” şeklindeki açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, her petrol üreticisinin pazar payını koruması gerektiğini vurgulamıştı.

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun CEO'su Emin en-Nasır, 11 Mart’ta yaptığı açıklamada, Enerji Bakanlığı’nın şirketi, günlük 12 milyon varil olan üretim kapasitesini 13 milyon varile çıkarmakla görevlendirdiğini söyledi.

Petrol üretimindeki bu artış, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan ülkeler ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeler (OPEC+) arasında 2016'dan bu yana petrol piyasalarını dengelemek için yapılan arz kesintilerinin görüşüldüğü müzakerelerin sonuncusu olan 5- 6 Mart'taki zirvenin çöküşü sonrası başladı. Rusya, OPEC'in çağrısına rağmen arz kesintilerine devam etmeyi reddetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya