Kral Selman’ın ‘koronavirüs hastalarına ücretsiz tedavi’ kararına WHO’dan övgü

Kral Selman’ın ‘koronavirüs hastalarına ücretsiz tedavi’ kararına WHO’dan övgü

Salı, 31 Mart, 2020 - 06:45
​WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus (SPA)
Cenevre/Şarku’l Avsat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulan tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancılara ücretsiz tedavi etme kararına övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün koronavirüs teşhis edilen tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancıların kamu ve sağlık kuruluşlarında ücretsiz tedavi edilmesi emri vermişti.

WHO Genel Direktörü, Twitter hesabından yaptığı konuya ilişkin paylaşımında, “Herkes için sağlık bu demektir. Kral Selman’a liderliğiniz ve herkesin Kovid-19 ile mücadele için gereken sağlık hizmetlerine erişmesini sağlama konusundaki taahhüdünüz için çok teşekkür ederiz. Umarız diğer ülkeler liderlik ve dayanışma örneğinizi takip eder” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, söz konusu kararın Kral Selman’ın tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini öncelikli bir mesela olarak kabul etmesi nedeniyle alındığını söyleyerek, “Bu girişim, Suudi Arabistan'ın Çin ve İtalya gibi salgının yayıldığı ülkelere sağladığı insani çabaların bir uzantısı” dedi.

Bakan er-Rabia, Kral Selman başkanlığında geçtiğimiz hafta yapılan koronavirüs ile mücadele konulu ‘sanal’ olağanüstü zirvenin, Suudi Arabistan liderliğinin salgınla mücadelede rol model olduğunu teyit ettiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya