​Koronavirüs salgını dünyada hızla yayılmaya devam ediyor

​Koronavirüs salgını dünyada hızla yayılmaya devam ediyor

Salı, 31 Mart, 2020 - 11:45
İran Sağlık Bakanlığı görevlileri Necef’te bir koronavirüs kurbanını defnediyor (AP)
Başkentler/Şarku’l Avsat

Çin’de patlak vererek, hızla diğer ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını İtalya gibi bazı ülkelerde hızını azaltmış görünse de, özellikle İspanya olmak üzere birçok ülkede çok fazla sayıda can almaya devam ediyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün koronavirüs teşhis edilen tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancıların kamu ve sağlık kuruluşlarında ücretsiz tedavi edilmesi emri verdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, söz konusu kararın tüm vatandaşlar ve ülkedeki yabancıları kapsadığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu karar için Kral Selman’a teşekkür ederek, Umarız diğer ülkeler liderlik ve dayanışma örneğinizi takip eder” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgını dünya genelinde şimdiye kadar 37 bini aşkın can alırken, İtalya’da ölü sayısı 11 bin 591, İspanya’da 7 bin 716, Belçika’da ise 513’e ulaştı.

Buna rağmen, İtalya ve İspanya’da birkaç gün önceki ölüm ve vaka sayısında bir yavaşlamaya yaşanıyor bu da salgının yakında pik yapacağını gösteriyor.

Öte yandan ABD’deki ölü sayısı 3 bin 170’e ulaşırken, Başkan Donald Trump’ın Nisan ortasına kadar ülkede normal yaşama dönmeyi beklediğini açıklamasının ardından salgına karşı önlemler arttı.

Rusya'nın başkenti Moskova ve 131 vaka görülen Nijerya’nın başkenti Abuja’da koronavirüsün yayılmasını önlemek için dün karantina başlatıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya