​Van Gogh’un tablosu koronavirüs nedeniyle kapatılan müzeden çalındı

​Van Gogh’un tablosu koronavirüs nedeniyle kapatılan müzeden çalındı

Salı, 31 Mart, 2020 - 10:00
Vincent Van Gogh’un ‘İlkbahar Bahçesi’ adlı tablosu. (Groninger Müzesi)
İstanbul/Şarku'l Avsat

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın doğusundaki Laren şehrinde bulunan Singer Laren Müzesi yönetimi, 30 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle kapalı olan müzeye zorla girilerek Vincent Van Gogh’un doğum yıl dönümünde bir tablosunun çalındığını duyurdu.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre Amsterdam'ın 30 kilometre güneydoğusundaki müzenin müdürü Evert Van Os yaptığı açıklamada “Dün sabaha karşı müzeye girilerek Vincent Van Gogh’un bir tablosu çalındı” ifadelerini kullandı.

Van Os, çalınan tablonun adının ‘İlkbahar Bahçesi’ olduğunu ve Hollandalı sanatçı tarafından 1884 yılı baharında, babasının evinde kaldığı dönemde yapıldığını belirtti.

Hollanda polisi ve medya organları, soyguncuların müzeye sabaha karşı saat 03.15'te (01.15 GMT) ön taraftaki cam kapıyı kırarak girdikleri bilgisini aktardı.

Singer Laren Müzesi’nin söz konusu tabloyu sergilemek üzere Groninger Müzesi’nden ödünç aldığı, soygun sırasında başka bir sanat eserinin çalınmadığı belirtildi.

Yerel medya kuruluşlarına göre tablonun değerinin 1 ila 6 milyon euro arasında olduğu tahmin ediliyor.

Hollanda’nın kuzeyinde yer alan Groningen şehrindeki Groninger Müzesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Van Gogh'un 1884 yılında yaptığı yağlı boya tablosu ressamın Groninger Müzesi koleksiyonunda yer alan tek eseriydi. Bu olay Van Gogh’un en büyük ressamlarımızdan biri olması açısından sadece Groninger Müzesi için değil, tüm Hollanda için bir kayıptır.”Van Gogh’un Rhone Nehri üzerindeki ‘Yıldızlı Gece’ tablosu, 1888 (Wikipedia)

Dünya çapındaki en ünlü ressamlardan biri olan ve tabloları da en pahalı tabloları arasında yer alan Van Gogh 10 yıllık bir süreçte yaklaşık 900 tablo yaptı. Yaşarken sadece bir tablosu satılan ressam öldükten sonra üne kavuşabildi. Yaşadığı zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklara karşı mücadele eden Van Gogh’un bu sol kulağının bir kısmını kestiği biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya