Trump ile New York Valisi arasında korona polemiği

Trump ile New York Valisi arasında korona polemiği

Salı, 31 Mart, 2020 - 10:15
ABD Başkanı Donald Trump(Reuters)
Washington / Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump pazartesi günü, New York’taki yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgının yayılmasına karşı kriz yönetimi sayesinde popülerliği artan New York Valisi Andrew Cuomo’nun, favori Demokrat Parti adayı Joe Biden ile rekabette en iyi aday olacağını iddia etti.

Coumo (62) Demokrat Parti ön seçimlerine katılmıyor. Ancak, yaklaşık 60 bin vakanın kaydedilmesiyle New York’un ABD'deki salgının merkezi haline gelmesinin ardından gerçekleştirdiği kriz yönetimi ile halkın memnuniyet oranı yüzde 41’den 71’e yükseldi.

Trump ise Fox News’a yaptığı konuşmasında “Açıkçası Andrew’ın, Uykucu Joe’dan daha iyi bir aday olduğunu düşünüyorum. Onun bu rekabete girmesine bir itirazım yok” ifadelerini kullandı. Trump, Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olan Joe Biden’a (77) “uykucu” lakabını takmıştı.

ABD Başkanı, Coumo’nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile başa çıkmadaki başarısının büyük bir kısmının federal hükümetin verdiği desteğe dayandığını ileri sürdü. Bu bağlamda “Kendisine pek çok ekipman gönderdik. Başarısının sebebi ona başarılı olması için yardım etmemiz. Eğer aday olursa sorun değil. Andrew’u uzun zamandır tanırım buna bir itirazım olmaz.” diyerek sözlerine devam etti.

ABD’de toplamda 31 Mart itibariyle Kovid-19’a yakalanan 164 bin 610 vaka tespit edildi. Vakaların 67 bin 325’i New York’ta. Ülke çapında 3 bin 173 kişi ölürken vefat edenlerin 1,342’si New York’tan.


Editörün Seçimi

Multimedya