​İspanya’da koronavirüs nedeniyle 24 saatte 849 kişi öldü

​İspanya’da koronavirüs nedeniyle 24 saatte 849 kişi öldü

Salı, 31 Mart, 2020 - 12:15
Madrid'de koronavirüs vakaları için kurulan geçici hastanede görevli sağlık personeli (AFP)
Madrid/Şarku’l Avsat

İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada ülkede dün gece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 849 kişinin öldüğü belirtilirken salgının başlamasından bu yana 24 saat içinde kaydedilen en yüksek ölüm oranı olarak kayıtlara geçti.

Reuters’ın haberine göre İspanya’daki toplam koronavirüs vaka sayısı 85 bin 195'ten 94 bin 417'ye yükselirken son 24 saatte ölen 849 kişi ile birlikte ülke genelinde ölenlerin sayısı 7 bin 340’dan 8 bin 189’a ulaştı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre İspanya’da bugünden itibaren koronavirüs salgınıyla mücadele için sıkı bir sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bu haftanın başlarında temel sektörler dışındaki tüm işçilerin 9 Nisan'a kadar evlerinde kalmaları gerektiğini söyledi. Bu tedbirin, özellikle inşaat sektörü ve büyük endüstri bölümlerini etkilemesi bekleniyor.

Daha önce, evden çalışma imkanı olmayan tüm vatandaşların 15 Mart'tan bu yana devam eden olağanüstü hal (OHAL) çerçevesinde işyerlerine gitmelerine izin verilmişti.

Koronavirüs salgını yüzünden zarar edenler maaşlarını almaya devam edecekler ve çalışamadıkları saatleri tazmin edebilecekler.

Yeni tedbirler, işadamları ve bölge yöneticileri tarafından sert bir dille eleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya