​Avrupa ülkeleri ilk INSTEX işlemiyle İran’a tıbbi malzeme gönderdi

​Avrupa ülkeleri ilk INSTEX işlemiyle İran’a tıbbi malzeme gönderdi

Salı, 31 Mart, 2020 - 14:00
Tahran’da koruyucu elbise giyen ambulans görevlisi (Reuters)
Berlin-Londra/Şarku’l Avsat

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerinin, ABD yaptırımlarının İran’a etkisinin azaltılmasına izin veren takas temelli ticaret mekanizması INSTEX aracılığıyla yaptığı ilk işlemle İran'a tıbbi malzeme gönderdiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Fransa, Almanya ve İngiltere, Avrupa'dan İran'a tıbbi mal ihracatını kolaylaştırarak ilk işlemini başarıyla tamamladığını teyit ediyor. Malzemeler şu anda İran’da. İlk işlem tamamlandı. INSTEX ve İran’daki muadili STFI, daha fazla işlem gerçekleştirmek üzerinde çalışacak ve mekanizmayı geliştirecek” denildi.

Almanya, İngiltere ve Fransa, ABD yaptırımlarına karşı İran ile ticaret yapmak amacıyla Ocak 2019’da INSTEX adlı bir mekanizma kurdu.

ABD doları kullanılmadan çalışacak mekanizma, İran’ın petrol satışı karşılığında Avrupalı şirketlerden ürün ya da hizmet almasına imkan tanıyor. Ancak bu mekanizma altında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, 14 Mart'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin, Almanya, Azerbaycan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fransa, İngiltere, Japonya, Katar, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerden tıbbi malzeme veya mali yardım aldığını bildirdi.

Sözcü, İran hükümeti ve halkının sıkıntı dönemlerde yanlarında olan dostları asla unutmayacağını da vurguladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İran’da toplam ölü sayısı 2 bin 898’e, vaka sayısı ise 44 bin 606 kişiye yükseldi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı bir konuşmada, İran'ın koronavirüs salgınıyla mücadelede elde ettiği başarıların halkın desteği ve işbirliğinin bir sonucu olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya