Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’ndan koronavirüse karşı mücadele vurgusu

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’ndan koronavirüse karşı mücadele vurgusu

Çarşamba, 1 Nisan, 2020 - 06:30
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında video konferans aracılığıyla dün ‘sanal’ Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele gücü ve toplum ile ülke ekonomisine etkilerini azaltma yeteneği vurgulanırken, salgın ortaya çıkar çıkmaz Sağlık Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarının önlem alması yönünde verilen talimatlara övgüde bulunuldu.

Enformasyon Bakanı Dr. Macid bin Abdullah el-Kasbi, toplantıda Kral Selman’ın koronavirüs tanısı konulan tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancıların kamu ve özel hastanelerde ücretsiz tedavi edilmesi yönünde aldığı kararın takdir edildiğini söyledi.

Kral Selman, tüm devlet kurumları, özel sektör ve bu kurumlarda çalışanlara, tüm sağlık ekibine, güvenlik görevlilerine ve gönüllülere salgın ile mücadelede gösterdikleri fedakarlık, çaba ve özverileri için teşekkür etti. Vatandaşlara ve ülkede yaşayan yabancıları ise alınan önlemler kapsamında getirilen yasaklara bağlılıklarından ötürü takdir ettiğini dile getirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Kral Selman’ın başkanlığını yaptığı, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında küresel çabaları koordine etmek amacıyla video konferans yoluyla düzenlenen olağanüstü G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmaya övgüde bulunuldu.

Toplantıda, G20 Liderler Zirvesi'nde ifade edilen bu salgının üstesinden gelmek için mümkün olan her şeyi yapma konusundaki kararlılığa da değindi.

Terörist Husi milislerin, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’daki iki şehre doğru iki balistik füze fırlatması yeniden kınanarak, tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele için birleştiği bir zamanda saldırı düzenleyen terörist Husi milisler ve destekçisi İran’ın gerçek bir tehdit olduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda, İçişleri Bakanı veya Yardımcısı’na, Suudi Arabistan ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (INTERPOL) arasındaki, Suudi Arabistan topraklarında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölge ofisi kurulmasını öngören anlaşma taslağı hakkında INTERPOL ile görüşme yetkisi verildi.

Suudi hükümeti ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreterliği arasında hazırlanan KİK Birleşik Askeri Komutanlığı merkezi hakkındaki anlaşma da onaylandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işleriyle ilgili bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya