​Fas’ta karantina önlemlerine uymayan mahalleler soruna neden oluyor

​Fas’ta karantina önlemlerine uymayan mahalleler soruna neden oluyor

Perşembe, 2 Nisan, 2020 - 10:30
Rabat/Latife el-Arusni

Fas’ta iki hafta önce devreye giren olağanüstü hal kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağına uyma mahalleden mahalleye değişiyor. Bazı mahalleleri sessizlik sararken bazılarında ise durum farklılık gösteriyor.

Yetkililer, bu konudaki çabaları iki misli artırmış durumda. Polis de yoğun nüfuslu mahallelerde devriye geziyor. Zirâ koronavirüs salgını konusunda sürekli tekrarlanan çağrılara ve talimatlara rağmen herkesin bu disipline uyması zor görünüyor.

Sağlık sigortası olmayan düzensiz işçilere mali tazminat ödenmesine başlanmasıyla yetkililerin sakinliğin sağlanmadığı mahallelerde daha katı önlemler alması bekleniyor. Söz konusu kişilere aile üyesi sayısına bağlı olarak aylık 80 ila 120 dolar verilmesi öngörülüyor.

Mahallelerde sakinliğin sağlanamamasının temel nedeni, konutlar arasında gayri resmi pazarların kuruluyor olması. Günlük ihtiyaçların sağlanması için sokağa çıkılmasına izin verilmesi, insanları doğal olarak bu pazarlara çıkarak ihtiyaçlarını karşılamaya teşvik ediyor. Tanca şehrinde yaşayan Murat er-Rami, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada mahallelerde sanki sokağa çıkma yasağı yürürlükte değilmiş gibi davranıldığını aktardı. Rami, bu tür mahallelerde yaşayanların büyük oranının düşük bir gelire sahip olması sebebiyle yetkililerin herkesi evde kalmaya zorlayamayacağını belirtti. Olağanüstü halin ilanının ardından mahallelerdeki dükkan, restoran ve kafelerin kapatılmasıyla birlikte insanların ürünlerini kaldırımlara sererek ya da pazarda meyve sebze satarak geçimlerini sağladıklarını kaydetti.

Marakeş şehir yönetimindeki yetkililer, salgının yayılmasını sınırlamak için pazarların çalışma sürelerini sabah 07.00’den öğlen 13.00’e kadar günde 6 saatle kısıtladı. Söz konusu prosedürleri ihlal edenlerin faaliyetlerinin derhal önleneceği ve yasalara göre takip altına alınacağı vurgulandı. Bu önlemlere uyulup uyulmadığını güvenlik hizmetleri ve jandarma birimleri takip edecek.

Layun şehrindeki en büyük pazar olan er-Rahiba’da çalışanlar, belediyenin yerel yetkililerle koordinesi kapsamında sağlık ve güvenlik önlemlerinin daha etkili olduğu modern mahallelere taşındı. Aynı zamanda dezenfekte ve sterilize etme işlemleri yoğunlaştırıldı


Editörün Seçimi

Multimedya