​Dünya Bankası’ndan koronavirüsle mücadele için 160 milyar dolar acil yardım

​Dünya Bankası’ndan koronavirüsle mücadele için 160 milyar dolar acil yardım

Cuma, 3 Nisan, 2020 - 07:00
Dünya Bankası Başkanı David Malpas (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

Dünya Bankası, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede ülkelerin çabalarını desteklemek için 15 aylık süre içinde 160 milyar dolarlık acil yardım planını onayladı.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre, Dünya Bankası kurulu, 25 ülkedeki projelere ve 40 ülkede devam eden virüs salgınıyla ilgili çalışmalara fon sağlamak adına, 1.9 milyar dolarlık ilk acil finansman paketini tahsis ettiğini açıkladı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpas, “Gelişmekte olan ülkelerin Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelenin kapasitesini artırmaya, ekonomik ve sosyal canlanma süresini kısaltmaya çalışıyoruz” dedi. Malpas ayrıca, “En yoksul ve en zayıf ülkeler muhtemelen virüsten en çok etkilenen kesim olacak. Dünyanın dört bir yanındaki ekiplerimiz, yaşadığımız krize çözüm bulmak için ülkeler ve bölgelere uygun çözümler bulmaya odaklanıyor” ifadelerini kullandı. Banka ayrıca, acil kredi hatlarının kullanımı dahil olmak üzere mevcut fonlardaki 1,7 milyar doları yeniden dağıtmaya çalıştığını belirtti.

Dünya Bankası, Hindistan’ın programın ilk grubunda en büyük paya sahip olacağını ve 1 milyar dolar değerinde bir kolaylaştırma alacağını, onu 200 milyon dolarla Pakistan’ın takip ettiğini ve Afganistan’ın da yaklaşık 100 milyon dolar alacağını belirtti.

Bankanın açıklamasına göre söz konusu finansman dünyanın hemen her ülkesine girecek.

Ayrıca, Dünya Bankası’nın özel sektör kolu olan International Finance Corporation’ın, salgından zarar gören özel şirketlere yardım etmek ve çalışmalarına devam etmelerini sağlamak için 8 milyar dolarlık finansman sağlayacağı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya