BM, koronavirüsün yayılmasıyla İran'daki mahkumlar konusunda endişeli

BM, koronavirüsün yayılmasıyla İran'daki mahkumlar konusunda endişeli

Cumartesi, 4 Nisan, 2020 - 09:00
New York/Ali Berda

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) dün, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle özellikle İran hapishanelerinde yaşanan durumla alakalı raporların ardından mahkumlar hakkında endişeli olduğunu açıkladı. BM, İran’ın Mahabad Hapishanesi’nde işkence gören bir mahkumun ölümünü kınanırken, yetkililerden ölümle ilgili bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürütmeleri ve sorumluların tespit edilmesini talep etti.

OHCHR Sözcüsü Rupert Colville konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Güvenlik görevlileri tarafından ciddi bir şekilde dövüldükten sonra reşit olmayan mahkumun ölümyle telaşa kapıldık" dedi.

İran medyasında yer alan haberlerde, bazı hapishanelerde huzursuzluk yaşandığı, hapishanelerdeki yaklaşık 100 bin kişinin geçisi olarak serbest bırakılmasına rağmen ülkenin batısında mahkumların toplu olarak firar ettiği kaydedildi.

28 Mart günü Batı Azerbaycan eyaletinde yer alan Urmiye'de bulunan Mahabad Hapishansi’nde güvenlik görevlileri tarafından dövülen bir mahkumun sağlık durumunun kritik olduğu bildirilmişti.

Hapishane koşullarını protesto eden mahkumlar, virüs sebebiyle geçici olarak serbest bırakılmayı talep ediyor. Colville, Daniel Zeinolabedini isimli mahkumun transfer edildiği hapishanede kötü muameleye maruz kaldığını ifade etti. Ailesinin 31 Mart tarihinde mahkumla iletişime geçerek, ciddi şekilde dövüldüğünü, zor nefes aldığını ve yardıma ihtiyaç duyduğunu aktardığını söyleyen Colville, mahkumun 2 Nisan'da vefat ettiğini belirtti.

OHCHR Sözcüsü açıklamasında, "İran ve diğer bazı ülkelerdeki isyanlarda endişeli mahkumlar görüyoruz ve aile fertlerinde yaşanan iletişimsizlik sebebiyle büyük endişe duyuyoruz. Sonuç olarak, bu konuyla ilgili çok fazla sorun var" dedi.

Daniel Zeinolabedini’nin 2017 yılında 17 yaşındayken işlediği suçun infazını beklediğini aktaran sözcü, İran Yüksek Mahkemesi'nin Zeinolabedini’ni cinayetten mahkum ettiğini ve Ekim 2018'de idam cezasına çarptırıldığını ancak kendisinin masumiyetinde ısrar etmeye devam ettiğini aktardı.

Coville açıklamasında, Daniel Zeinolabedini'nin suç işlediği sırada 18 yaşın altında olduğunu ve bu kişilere idam cezası verilmesinin uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu vurguladı.

Sözcü ayrıca, İran'da geçici olarak serbest bırakılan mahkumların ardından hapishanelerdeki doluluk oranının yüde 40'lara gerilediğini dile getirdi.

İran'a mahkumların hayatlarını koruma yükümlülüğünü hatırlatan Coville, yetkililerden Zeinolabedini'nin ölümüyle ilgili bağımsız ve tarafsız bir soruşturma çağrısında bulundu. Sözcü, 28 Mart'ta Mahabad Hapishanesi’nde gerçekleşen isyan sırasında dövüldüğü belirtilen 6 kişinin akıbetiyle ilgili endişelerinin olduğunu da söyleyerek, İranlı yetkilileri mahkumların hayatlarını korumak için her türlü önlemi almaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya