Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan terör suçları dahil 18 yaşın altındakilere idam cezasını kaldırdı

Suudi Arabistan terör suçları dahil 18 yaşın altındakilere idam cezasını kaldırdı

Çarşamba, 29 Nisan, 2020 - 09:15
İnsan Hakları Komisyonu, Suudi Arabistan hükümetinin çocuk adaletine büyük önem verdiğinin tekrar altını çizdi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da reform uygulamaları peş peşe geliyor. Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu, 18 yaşın altındakilere uygulanan idam cezasının kaldırılmasına ilişkin bir Kraliyet kararnamesinin çıkarıldığını duyurdu. Söz konusu karar geçtiğimiz günlerde ‘kırbaçlama cezasının’ caydırıcı bir ceza olarak kaldırılıp yerine hapis, para ya da her ikisinin birden uygulanabileceğinin duyurulmasının ardından geldi.

İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Caydırıcı bir ceza olarak 18 yaş altı kişilere uygulanan idam cezası ile ilgili nihai yargı hükümlerinin uygulanmasının askıya alınmasına ilişkin Kraliyet kararı, terör suçlarından idam cezasına çarptırılan kişiler de dahil olmak üzere suç işlediklerinde 18 yaşına girmemiş tüm bireyleri kapsıyor” ifadeleri yer aldı.

Kraliyet kararnamesine göre 2018 yılında çıkarılan Çocuk Adalet Yönetmeliği, (yayınlanmadan önce hakkında nihai idam cezası verilen kişilere için de geçerlidir) bir çocuk, 15 ila 18 yaş arasında idam cezası gerektirecek bir suç işlemişse, 10 yıldan fazla olmamak koşuluyla ıslah evine yatırılması yeterli olacaktır” ifadeleri yer alıyordu.

Komisyon “Kraliyet kararnamesi, on yılı aşkın bir süre için ıslah evi cezasına çarptırılan kişiler de dahil olmak üzere 18 yaş altı kişilere uygulanan idam cezasının, ıslah evlerine yatırılma cezasıyla değiştirilmesine ilişkin tüm icra meselelerini düzenledi. Söz konusu prosedürlerin hiçbiri bu emrin uygulanmasına bir istisna teşkil etmez” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Komisyon kırbaçlama cezasının caydırıcı cezalar arasından kaldırılıp yerine hapis, para, hapis ve para ya da başka bir alternatif ceza uygulanmasına ilişkin Yüksek Yargı Kurulu’nun kararını memnuniyetle karşılamıştı.

Komisyon 2018 yılında çıkarılan Çocuk Adalet Yönetmeliği ve alınan bu Kraliyet kararını örnek göstererek Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in çocuk hukukuna verdikleri büyük önemi gösterdiğini tekrar teyit etti.


Editörün Seçimi

Multimedya