Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Ramazan Bayramı süresince tüm ülkede sokağa çıkma yasağı uygulayacak

Suudi Arabistan, Ramazan Bayramı süresince tüm ülkede sokağa çıkma yasağı uygulayacak

Çarşamba, 13 Mayıs, 2020 - 10:45
Saha gözlemi, aktif tarama genişletilerek yapılıyor. (SPA)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynağın yaptığı açıklamaya göre bakanlık, Ramazan Bayramı süresince Krallığın tüm bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için sosyal mesafe kuralına ve sağlık otoriteleri tarafından onaylanmış sağlık ve güvenlik talimatlarına tam olarak uymanın gereğine vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı adına resmi açıklamalarda bulunan kaynak, sosyal mesafe kuralına uymaya devam etmenin gereğine vurgu yaptı.

Bu bağlamda son zamanlarda İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan toplantıları sınırlandıran mevzuata göre 5 veya daha fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Kurala muhalefet edenlere yönelik cezalar belirlendi.

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için tüm kurumları ve bireyleri sosyal mesafe kuralına uymaya ve sağlık güvenliği şartlarına göre onaylanmış talimatlara uymaya çağırırıken her türlü toplantıyı yasaklanma kararı aldı

İçişleri Bakanlığı adına açıklama yapan kaynak, önceden alınan karar doğrultusunda Ramazan Ayı’nın son on günü boyunca ekonomik ve ticari faaliyetlere verilen iznin devam edeceğini belirtirken kabul edilen ihtiyati tedbirlerin uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca Suudi Arabistan vatandaşları ve geçici ikamet sahiplerinin, kabul edilen ihtiyati tedbirlere uymalarının gerektiğine vurgu yapılarak “Mekke-i Mükerreme istisna olmak üzere” Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerinde sabah saat 9’da başlayıp akşam saat 17’de sona eren 8 saatlik sokağa çıkma izninin devam edeceği bildirildi.

Bakanlık adına yapılan açıklamada ayrıca “Mekke’de gün boyunca sokağa çıkma yasağının devam etmesinin yanı sıra haklarında karantina kararının alındığı bölgeler, şehirler ve mahallelere giriş ve çıkış yasağının devam edeceği” bilgisine yer verildi.

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs hastaları arasında iyileşen vaka sayısında  günlük ortalamasının üzerine bir oran kaydetti. Buna göre günlük yaklaşık bin 900 yeni vakaya karşın 2 bin 500 kişinin hastalığı yenerek sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Kaydedilen bin 911 yeni vaka ile birlikte Suudi Arabistan’daki enfekte vaka sayısı toplamda 42 bine ulaşırken Kovid-19 sebebiyle ölen 9 kişiyle birlikte yaşamını yitirenlerin sayısı 264’e yükseldi. Ayrıca iyileşen 2 bin 520 kişiyle birlikte sağlığına kavuşanların sayısı 15 bin 257 oldu.

Diğer yandan Suudi Arabistan’ın güneyindeki Cazan bölgesinde bulunan Beyş Vilayeti’nden yetkililer, İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşların ve geçici ikamet sahiplerinin sağlık ve güvenliğini korumak için sağlık otoriteleri tarafından tavsiye edilen ihtiyati tedbirleri ve koruyucu önlemlere uygun olarak 24 saat  boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, teyit edilen bin 911 yeni virüs vakasının ardından ülke genelindeki kvaka sayının toplam 42 bin 925’e yükseldiğini bildirdi. Dr. Abdulali, virüsten etkilenenlerin yüzde 31’inin Suudi vatandaşı, yüzde 69’unun ise Suudi olmayan ikamet sahipleri olduğunu kaydetti. Bakanlık Sözcüsü ayrıca yeni vakaların yüzde 18’sinin kadın, yüzde 8’sinin erkek olduğunu, yine kaydedilen vakaların yüzde 6’sının çocuk, yüzde 2’sinin yaşlı, yüzde 92’sinin ise orta yaşlı olduğunu belirtti.Vakalar hakkında da ayrıntıları paylaştı.

Dr. Abduali, koronavirüs gelişmeleri hakkında düzenlediği günlük basın toplantısında 27 bin 404 aktif vakanın bulunduğunu ve 147 vakanın ise durumun kritik olduğunu belirtti. Bir araya geldikten sonra virüsü birbirlerine bulaştıran birçok ailede görüldüğü üzere salgının yayılmasında bir araya gelmenin tehlikesine işaret etti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ayrıca aile buluşmaları da dahil olmak üzere koronavirüsün yayılmasındaki ciddi rolü sebebiyle her türlü toplantının tehlikesine karşı uyarılarını yineledi. Bakanlık, bir tek aile toplantısının onlarca kişinin virüsten etkilenmesine yol açtığını, Ramazan vesilesiyle bazı ailelerin bir araya geldiğini ve aile üyeleri arasında virüsü bulaştırdıklarını vurguladı.

 
Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan vakaların illere göre dağılımı şu şekilde oldu:

Riyad’da 443, Mekke’de 407, Cidde’de 306, Medine’de 176, Hufuf’ta 78, Huber’de 74, Mucemmaa’da 57, Hadda’da 42, Cubeyl’de 33 ve Tebük’te 27, Zahran, Ser’a ve Hazim el-Celamid’de 18’er, Katif ve Beyş’te 17’şer, Taif ve Hail’de 16’şar, Harc’da 10, Necran’da 5, Hamis Muşayt ve Vadi ed-Devasir’de 4’er, Safva, Havte Beni Temim, Dilem ve Diriye’de 3’er, Muhayil, Beyşe, Hafar el-Batin, el-Kunfuze ve Leyla’da 2’şer, Abkayk, Bureyde, Uklet es-Sukur, Sebt el-Alaye, Rebiğ, el-Muzeylif, Nemre, Sekake, Kureyyat, Sadik, Şakra ve Hureymile şehirlerinde birer vaka kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya