​Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı 62 bini geçti

​Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı 62 bini geçti

Perşembe, 21 Mayıs, 2020 - 08:15
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde son olarak 2 bin 691 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası daha kaydedildiğini duyurdu. En yüksek artış 815 vaka ile Riyad’da meydana geldi. 276’sı kritik durumda olmak üzere ülkedeki toplam vaka sayısı 62 bin 545’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali dün Riyad’da düzenlediği basın toplantısında yeni vakaların yüzde 26’sının kadın, yüzde 74’ünün erkek olduğunu bildirdi. Yeni kaydedilen vakaların yüzde 10’unun çocuk, yüzde 87’sinin yetişkin, yüzde 3’ünün de yaşlılardan oluştuğu bilgisini verdi.

Dr. Abdulali, vakaların yüzde 60’ının farklı milletlerden olduğunu belirttiği açıklamasında sadece dün iyileşen vaka sayısının bin 844 olduğuna dikkat çekti. Sözcü, sağlığına kavuşan kişi sayısının toplam 33 bin 478’e yükseldiğini söyledi.

Dr. Abdulali, Mekke ve Cidde şehirlerinde yaşları 33 ila 95 arasında değişen ve büyük bir kısmı başta kronik hastalıklar olmak üzere birçok sağlık sorunundan muzdarip olan 10 kişinin öldüğünü, böylece Suudi Arabistan’da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının 339’a yükseldiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, yapılan 18 bin 94 yeni test ile birlikte, uygulanan toplam test sayısının 636 bin 178’e ulaştığına işaret etti.

Dr. Abdulali, vitamin kullanmanın virüse karşı koruma sağladığı veya hastalığın etkisini azalttığı yönündeki bilgilerin “doğru olmadığına” dikkat çekerek, vitaminlerin de içinde bulunduğu entegre gıdaların sadece sağlık sorunlarının yaşandığı dönemlerde değil, yıl boyunca alınması gerektiğini vurguladı.

 
352 saatlik gönüllü hizmet

Diğer yandan Sağlık Gönüllüleri Merkezi Uygulama Müdürü Sefer el-Battar, sağlık gönüllülüğü platformunun gerek sağlık gerekse diğer alanlarda uzmanlaşmış vatandaşlardan ve ikamet sahiplerinden toplam 163 bin 894 gönüllüden talep aldığını açıkladı. Toplumsal gönüllülük eğitim programındaki sayının 72 bini geçtiğini ve bunların koronavirüs salgınına karşı gönüllü hizmet sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Battar, salgının başlangıcından bu yana 19 bin 903 gönüllünün 352 bin saatten fazla süreyle bu hizmetlerden istifade ettiğini, böylece 3,5 milyondan fazla kişiye gönüllü sağlık hizmetinin ulaştırıldığını belirtti. Battar, gönüllü katılımının özellikle hastaneler, karantina alanları, danışmanlık hizmetleri, epidemiyolojik inceleme, acil servisler ve ambulans kullanımında ön plana çıktığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya