Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mahkeme kararı: Büyükanne, ya torunlarının fotoğraflarını silecek yada para cezası ödeyecek

Mahkeme kararı: Büyükanne, ya torunlarının fotoğraflarını silecek yada para cezası ödeyecek

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 15:45
Facebook şirketinin logosu (AP)

Hollanda'da anne-babasının onayı olmadan torunlarının fotoğrafını Facebook'a yükleyen büyükanne, fotoğrafları kaldırmaması halinde bin euroya ulaşana kadar günlük 50 euro para cezası ödeyecek.

BBC’nin haberine göre, büyükanne ve kızı arasında paylaşılan fotoğrafların Facebook’tan silinip silinmeme konusu üzerine anlaşmazlık yaşanınca yaşlı kadının kızı, sorunun çözülmesi için mahkemeye başvurdu.

Hakim, davanın Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) tabi olduğunu, çünkü fotoğrafların geniş kitleye ulaştığını aktardı.

Anne açıklamasında, annesinin kendisine fotoğrafların Facebook’ta yayınlanmasının ardından başka kimselere ulaşmayacağını söylediğini bildirdi.

BBC, GDPR düzenlemesinin kişisel veya aile verilerini içermediğini, bu kararın Avrupa Mahkemesinin yıllarca veri koruma konusundaki tutumunu yansıttığını söyleyen bir uzmanın görüşünü aldı.

Karar kapsamında büyükanne, torunlarının daha fazla fotoğrafını yayınlaması halinde günlük 50 euro para cezası ödeyecek.

Avukat Neil Brown ise, alınan bu kararın, sosyal medyada tweet atmadan veya fotoğraf yayınlamadan önce bir çok insanı düşünmeye iteceğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya