Suudi Arabistan havalimanlarında en önemli bilet ‘maske’

Suudi Arabistan havalimanlarında en önemli bilet ‘maske’

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 09:30
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan havalimanlarına girişte ve hava yoluyla şehirler arası yolculukta uçağa binmede biletten önceki temel unsur “maskeler” olacak.

Gelecek pazar günü yurt içi uçuşların tekrar başlayacak olması ile Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi yolcuların sorumluluklarını içeren bir kılavuz hazırladı.

Bu sorumluluklar, uçak biletlerinin satın alma işleminin sadece elektronik yollarla tamamlanması, kalkış saatinden iki saat önce havalimanına gelinmesi, yolcunun ateşinin ölçülmesi, kalkış salonuna girerken ellerin sterilize edilmesi, havalimanına girişte kumaş veya diğer türlerden bir maske takılmasını içeriyor.

Sivil Havacılık Otoritesi “maske takma şartına uymayan kişilerin yolculuk yapmasının yasak olduğunu” vurguladı. Uçuş süresi ve iniş işlemleri sırasında maske ve eldiven giyilmesi,  bilet satın alma işlemleri aşamasında yapılan açıklamaya uyulması ve koronavirüs semptomlarından herhangi biri söz konusu olduğunda yetkililere bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Kabin içinde her yolcunun sadece bir parça kişisel valiz taşımasına izin verildiği, nakit ödemenin azaltılıp, elektronik ödeme yöntemlerini kullanımının teşvik edildiği duyuruldu.

Bunların yanı sıra, uçağa biniş aşamasında otobüslerde ve yolcu köprülerinde yolcuların birbirine yakın sıraya girmekten kaçınmaları, yolculuğun tüm aşamalarında ve varış işlemlerinde güvenlik mesafesinin korunması gerektiği kılavuzlarda bildiriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya