Suudi Arabistan Maliye Bakanı, G20’nin Kovid-19 salgınının etkilerini hafifletmedeki rolünü vurguladı

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, G20’nin Kovid-19 salgınının etkilerini hafifletmedeki rolünü vurguladı

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 12:00
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cudan uluslararası ortak işbirliğinin önemine dikkat çekerek G20’nin Kovid-19 salgınının etkilerini hafifletmede ve ekonomik iyileşme sürecinin desteklenmesindeki rolüne vurgu yaptı.

Cudan’ın Suudi Arabistan G20 dönem başkanlığını temsilen katıldığı  “Kovid-19 dönemi ve sonrasında kalkınmanın finansmanı” konulu Birleşmiş Milletler (BM) üst düzey etkinliğinde BM Genel Sekreteri ve Kanada ve Jamaika liderliğindeki Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDGs) Finanse Etme Dostları Grubu’nun eş başkanları yer aldı. Toplantı sırasında Cudan Suudi Arabistan’ın -G20 2020 Dönem Başkanı sıfatıyla- bu küresel insanlık trajedisi ve bu dönem sonrasındaki sorunlarla başa çıkmak için diğer ülkeler ve kuruluşlarla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu belirtti.

Cudan “Suudi Arabistan, G20 2020 Dönem Başkanı olarak sağlık, ekonomik ve sosyal düzeyde, özellikle de en savunmasız ülkelerde, koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği küresel zorluklarla baş etme konusunda ortak önlemler almak amacıyla salgına verilecek uluslararası yanıtın liderliğini ve koordinesi üstlenmek için hızlı ve somut adımlar attı” ifadelerini kullandı. Cudan salgının getirdiği sağlık, ekonomik ve sosyal sıkıntılara yanıt vermek için G20 tarafından alınan önlemlere dikkat çekerek G20’nin son zamanlarda gösterdiği çabaları sıraladı. Bu çabalar; küresel sağlık alanındaki yaklaşık 8 milyar dolar olduğu tahmin edilen finansman açığının kapatılması, G20’nin yanıtını ve uluslararası ekonomik işbirliğinde ilerleme kaydetmek için belirli uygulamalara olan bağlılığını yönlendirmek amacıyla temel ilkeler koyan “Kovid-19’a yanıt olarak G20 Eylem Planı”nın onaylanması, fakir ülkelerin borç ödemelerinin askıya alınma girişiminin kabul edilmesi, hızlıca güçlü bir finansal tepki koymak için uluslararası finans kurumları ile birlikte çalışılması ve küresel düzeyde finansal istikrar ve dayanıklılığın güçlendirilmesi için acil durum finansmanına daha fazla destek ve erişimin sağlanması.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı “Koronavirüs (Kovid-19) döneminde ve sonrasında kalkınma finansmanını güçlendirmek için insanlara, sağlıklarına ve refahlarına odaklanarak somut çözümler bulmak da dahil olmak üzere bu krizin üstesinden gelmek, küresel ekonominin iyileşmesine yardımcı olmak ve ekonomiyi korumak için birlikte çalışmaya devam etmemiz önemli” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Cudan bu etkinliğin, belirlenen başlıca alanlardaki sıkıntıların üstesinden gelmek için katılımcıların somut önerilere ilişkin müzakerelerde bulunmalarına olanak sağladığını ve tartışmaların sonuçlarının Temmuz ayında üst düzey siyasi forumun akabinde ve Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda rapor edileceğini söyledi.

Bu üst düzey etkinlik, altı ana alana yönelik sıkıntıları, fırsatları ve somut çözümleri tartışmak üzere devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra uluslararası organizasyonların başkanlarını, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektörün temsilcilerini bir araya getirdi. Etkinlik sırasında bu altı ana alan; küresel likidite ve mali istikrar, gelişmekte olan ülkelerin kamu borçlarındaki kırılganlıklar, özel sektördeki alacaklıların borçluların ödemelerini askıya alma girişimine katılması, dış finansman ve kapsamlı bir büyüme için para transferi, gayrimeşru finansal akışlar, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefiyle ekonominin daha iyi toparlanması olarak belirlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya