Fas’ta camiler yeniden ibadete açılabilir

Fas’ta camiler yeniden ibadete açılabilir

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 09:45
Rabat'ta Kovid-19 testi yaptırmayı bekleyen taksi şoförleri. (AFP)
Rabat /Latife el-Aruseni

Fas İslami İşler ve Vakıflar Bakanı Ahmed et-Tevfik dün, camileri yeniden ibadete açma kararının ülkedeki duruma bağlı olarak yetkili makamlar tarafından alınacağını söyledi.

Bakan et-Tevfik, Dışişleri, Savunma, İslami İşler ve Vakıflar Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs sebebiyle yurt dışında yaşayan Faslıların durumuna ilişkin Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen toplantı sırasında yaptığı açıklamada, vatandaşların taleplerini karşılamak adına bakanlık tarafından yeni tedbirlerin ele alındığını söyledi. Camilerde ibadetin yeniden açılıp açılmaması konusuna da değinilen toplantıda, camiye girecek vatandaşların sayısının belirlenmesi ve ibadete başlamadan önce ateşlerinin ölçülmesi gibi konular gündeme geldi.

Yüksek Bilim Kurulu, 16 Mart'ta koronavirüsün yayılmasını önlemek için camileri kapatmak için fetvalar çıkarmıştı. Yetkili makamların sağlık durumunu normale döndürmeye karar vermesiyle söz konusu prosedürün devam etmeyeceğini belirten Tevfik, süreç sonunda camilerde namaz kılınabileceğini kaydetti. Kurul daha önce teravih ve bayramda kılınacak namaza ilişkin de fetva yayınlamıştı.

Tevfik, milletvekillerinin mevcut Hac mevsimine dair sorularına yanıt olarak bu kararın Suudi  Arabistan makamlarının elinde olduğunu belirterek Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'ndan henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmadığını bildirdi. Bakan bu konunun halihazırda bekleme aşamasında olduğu bilgisini verdi.

Bakan Tevfik, Kurban Bayramı’na ilişkin soruya verdiği cevapta da bu konunun da Hac gibi şimdilik belirsiz olduğunu, çünkü yarının ne getireceğini bilmediklerini söyledi.

İslami İşler ve Vakıflar Bakanı salgın kapsamında 52 bin camii, 5 bini aşkın türbe, 300 kurum, 14 bini aşkın Kur’an-ı Kerim okulu ve 7 bin camide okuryazarlık dersinin yanı sıra imam ve dini rehber kurumlarında bakanlık tarafından alınan önlemleri gözde geçirdi.

Bu bağlamda yapılan yakın tarihli bir çalışmada Planlama Yüksek Komisonu, Fas'ın neredeyse salgınla mücadelede başarı sağlanan bölgelerle ile temas halinde olduğunu, bu nedenle koronavirüs salgınını kontrol eden gruba dahil olduğunu vurguladı.

Çalışmada, Fas'ın Afrika çevresindeki epidemiyolojik durumu ele alınırken Fas'ın “3” grubunda sınıflandırıldığı belirtildi. Bu sınıflandırmanın Afrika’da pandemiden nispeten daha az etkilenen ülkeler arasında halen salgının yayılmasını kontrol etme mücadelesinin sürdüğü anlamına geldiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya