Petrol analistleri, fiyatların varil başına 40 doları aşmayacak şekilde yükselmesini bekliyor

Petrol analistleri, fiyatların varil başına 40 doları aşmayacak şekilde yükselmesini bekliyor

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 17:00
ABD’deki bir petrol sondajı (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku'l Avsat

Dünya genelinde 43 analisti kapsayan bir ankete göre petrole yönelik talebin artmasıyla petrol fiyatlarının bu sene kademeli olarak yükselmesi beklenirken, ABD ve Çin arasındaki gerilim yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen pazar için endişe verici olarak görülüyor.

Reuters’da yer alan ankete göre Brent ham petrolün Nisan ortalaması olan 35.84 doların yaklaşık yüzde 5 üzerine çıkarak, 2020'de varil başına ortalama 37.58 dolara ulaşması bekleniyor.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün ise geçen ay 31.47 dolar olan varil fiyatının ortalama 32,78 dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Brent ham petrolü, geçen ay koronavirüs salgını ışığında taleplerin azalması nedeniyle son 21 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Ancak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya önderliğindeki ülkelerin oluşturduğu OPEC + grubunun arz kesintilerine yönelik güçlü bir şekilde bağlılık göstermesi, Brent ham petrolün Mayıs ayı başından bu yana yaklaşık yüzde 39 oranında artış yaşamasına yardımcı olmuştu.

Enerji piyasası analisti olan Marshall Stevez, “Talep artışı önümüzdeki hafta ve aylarda çok yavaş olabilir ancak yıl içinde kademeli olarak artması bekleniyor” dedi.

Ancak ABD ile Çin arasındaki gerginlik, küresel ekonomik çalkantıların uzun süre devam edeceği ihtimalini artırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya