Suudi Arabistan: Pazar gününden itibaren Mescid-i Nebevî aşamalı olarak açılıyor

Suudi Arabistan: Pazar gününden itibaren Mescid-i Nebevî aşamalı olarak açılıyor

Cumartesi, 30 Mayıs, 2020 - 09:00
Mescid-i Nebevî (SPA)
Medine/Şarku’l Avsat

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) İşleri Başkanlığı, Cuma günü Mescid-i Nebevî’nin gelecek Pazar gününden itibaren aşamalı olarak açılacağını duyurdu.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kâbe İmamı Şeyh Abdurrahman bin Abdulaziz es-Sudeys, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in talimatı üzerine Şevval ayının 8’inde Pazar gününden itibaren ihtiyati tedbirler altında Mescid-i Nebevi’nin aşamalı olarak açılması kararı aldıklarını ifade etti.

Medine Valiliği, “Mescid-i Nebevi’ye girişlerin Pazar günü sabah namazı itibariyle başlayacağını” ve “İçeriye alınan kişilerin sayısı Mescid-i Nebevi’nin kapasitesinin yüzde 40’ını geçmeyeceğini” belirtti.

Valilik ayrıca ihtiyati tedbirlerin “seccadelerin tamamen kaldırılması, namazın mermer üzerinde kılınması, camide ve dış avlularda dolaşımın askıya alınmasını” içerdiğini açıkladı.

Başkanlık, Haremeyn İşleri Genel Başkanı Yardımcısının ibadetçilerin geri dönüşü için yapılan planlamalar ve hazırlıkların yapılması için sahada çalıştığını belirtti.

Haremeyn, toplumun yararı için koronavirüs ile mücadelede önlemlerin seviyesinin yükseltilmesi amacıyla ibadetçilerin camide namaz kılmalarının askıya alındığı bir döneme tanık oldu. 


Editörün Seçimi

Multimedya