Antartika’daki buz kütleleri günde 50 metre çekiliyor

Antartika’daki buz kütleleri günde 50 metre çekiliyor

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 06:30
Buzullardaki erime devam ediyor.
Londra/Şarku’l Avsat

Bilim adamları yaptıkları değerlendirmelerde Antarktika’daki buz tabakalarının bugüne nazaran geçmişte çok daha hızlı erdiğini bildirdi.

Loughborough Üniversitesi ile Cambridge Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından gerçekleştirilen çalışmada Güney Kutbu’nun deniz tabanında yaklaşık 12 bin yıl önce, yani son buzul çağında oluştuğuna inandıkları dalga benzeri tepeler incelendi.

Araştırmacılar çalışma sonucunda buzulların günde 40-50 metreye ulaşan bir mesafede, yani yıllık bazda 10 km’den daha fazlaya denk gelen bir oranda azaldığını ortaya koydular.

Yapılan açıklamalara göre Antarktika’da şu an sabit buzul tabakalarının olmadığı, buzulların yükselmeye ve yüzmeye başladığı bölgeler yılda yaklaşık 1,6 km alan geri çekildi.

Araştırmayı kaleme alan Cambridge Üniversitesi’nden Scott Polar ile Profesör Julian Dowdeswell yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

“Deniz tabanındaki tepe gruplarını ve buz tabakalarının izlediği yolu inceledik. Geçmişteki buzul geri çekilme oranının seviyesinin yüksekliği hakkında yeni kanıtlara ulaştık. Ulaşılan oranlar geçmişte, bugün Antarktika’nın en hassas bölgelerinden bile daha yüksek bir hızla geri çekilme olduğunu gösteriyor.”

Deniz tabanının haritasının çizilmesi ve ardından Antarktika’nın doğu kıyısındaki Larsen Buz Sahanlığı’nda deniz tabakasında tortularından oluşan hassas tepelerin ölçümü için uzaktan kumandalı bir sualtı aracı kullanıldı.

Daha önce, yüksekliği bir metreye ulaşan ve aralıkları 20 ila 25 metre arasında değişen bu dalga benzeri oluşumların 12 bin yıl önce oluşan buz çekilmeleri sonucu oluştuğuna inanılıyordu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya