Sahte paraları birkaç saniyede tespit etmek için yeni ‘3D mikro-optik’ teknolojisi

Sahte paraları birkaç saniyede tespit etmek için yeni ‘3D mikro-optik’ teknolojisi

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 11:45
Yeni teknoloji paradaki 3D mikro-optik güvenlik özelliğine dayanıyor
Londra/Şarku’l Avsat

ABD merkezli Crane Currency şirketi, herhangi bir kişinin sahte parayı birkaç saniyede kolayca anlamasını sağlayacak yeni bir para basma teknolojisi geliştirdi.

Banknot ve pasaport gibi güvenli belgelerin basılmasında kullanılan kağıtları üreten Crane Currency şirketi tarafından tasarlanan paralarda kullanılan yeni ‘3D mikro-optik’ güvenlik özelliği, bir simgeye odaklanarak görüntünün hologram olarak görünmesini sağlayacak.

Böylelikle, insanlar nakit işlemi sırasında ellerindeki paralara birkaç saniye bakarak, sahte olup olmadığını kontrol edebilecek.

Teknoloji konusunda uzman TechExplorer şirketine göre Crane Currency, Özbekistan ve Karayip Denizi'ndeki Aruba adasında dolaşımda olan paraları 3D mikro-optik güvenlik özelliğini kullanarak tasarladı.

Birmingham Üniversitesi’nde Görsel Algı konusunda uzman olan Profesör Jane Raymond, “Çoğu insan ellerindeki banknotlara güveniyor. Genellikle aceleyle ve ışığın kötü olduğu yerlerde paraları kontrol ediyor. Bu nedenle sahte paraları tanımak da zorlaşıyor. Yeni güvenlik özelliği, paranın sahte olup olmadığını birkaç saniyede anlama konusunda kolay ve net göstergeler sağlayacak” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya