Ünlü İtalyan doktor Zangrillo: Koronavirüs gücünü kaybediyor

Ünlü İtalyan doktor Zangrillo: Koronavirüs gücünü kaybediyor

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 16:00
Karantina uygulamalarının hafifletilmesi ile birlikte Roma yakınlarındaki bir plajda dinlenen İtalyanlar (AP)
Roma/Şarku’l Avsat

İtalya’nın önde gelen doktorlarından biri olan Alberto Zangrillo dün yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) güç kaybetmeye başladığını ve daha az ölümcül hale geldiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre İtalya’nın koronavirüs salgınından en çok etkilenen Kuzey Lombardiya bölgesinde bulunan Milano’daki San Raffaele Hastanesi Başkanı Zangrillo yaptığı açıklamada “Aslında virüs artık İtalya’da klinik olarak mevcut değil” ifadelerini kullandı.

İtalya merkezli televizyon kanalı RAI’ye yaptığı açıklamada “Son 10 gün içinde alınan sürüntü örnekleri bir veya iki ay önce alınan örneklere kıyasla bölünemeyecek kadar küçük değerde virüs taşıdığını gösterdi” dedi.

Dünya çapında ölü sayısı açısından üçüncü sırada yer alan İtalya’da salgının yayılmaya başladığı 21 Şubat tarihinden bu yana, 33 bin 415 kişi hayatını kaybetti. Aynı zamanda İtalya 232 bin 997 vaka ile listede altıncı sırada bulunuyor.

Bununla birlikte Mayıs ayında vaka ve ölüm oranları düşmeye devam etti. İtalya, dünya çapında en sıkı sayılan karantina kısıtlamalarının bazılarını hafifletmeye başladı.

Zangrillo bazı uzmanların ikinci bir enfeksiyon dalgası olasılığını abarttığını söyledi ve bu yüzden politikacıların yeni gerçeği hesaba katmaları gerektiğini belirtti. Zangrillo “Normal bir ülke olmaya geri dönmeliyiz... Birisi ülkeyi terörize etmenin sorumluluğunu almalı” dedi ve hükümete zafer ilanının hala oldukça uzak olduğunu söyleyerek tetikte olma çağrısında bulundu.

İtalya Sağlık Bakanı Müsteşarı Sandra Zampa yaptığı açıklamada “Virüsün kaybolduğuna ilişkin varsayımı destekleyen bilimsel kanıtları beklerken... Bundan emin olduğunu iddia edenleri İtalyanların kafasını karıştırmamaya davet ediyorum. Bunun yerine İtalyanları maksimum dikkat göstermeye, sosyal mesafeyi korumaya, büyük gruplardan kaçınmaya, sık sık elleri yıkamaya ve maske takmaya devam etmeye davet etmeliyiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 


Editörün Seçimi

Multimedya