George Floyd davasında dört polis hakkında cinayet suçlaması

George Floyd davasında dört polis hakkında cinayet suçlaması

Perşembe, 4 Haziran, 2020 - 09:15
Atina'daki Amerikan Büyükelçiliğine doğru ilerleyen göstericiler, George Floyd'un fotoğrafının yer aldığı dev bir pankart taşıyor (AB)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD'li Senatör Amy Kloppuchar, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, George Floyd'un Minneapolis'te öldürülmesini araştıran savcının gerçekleri gün yüzüne çıkardığını belirtirken, dizini Floyd'un boğazına bastırarak ölümüne sebep olan polisin ikinci dereceden cinayet işlemek suçlaması ile yargılandığını ve olaya karışan diğer 3 polis hakkında da aynı yasal işlemin başlatıldığını açıkladı.

Senatör Kloppuchar Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Minnesota Başsavcısı Keith Allison’un polis memuru Derek Chauvin’e yöneltilen suçlamanın seviyesini ikinci derece cinayete çıkardığını ve diğer 3 polis hakkında da aynı yasal işlemi başlattığını bildirdi. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte, Senatör alınan bu kararın yargı için atılan önemli bir adım olduğuna değindi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Chauvin üçüncü derece cinayetle suçlanmıştı.  

Floyd ailesinin avukatı Ben Crump'un yapmış olduğu açıklamada, 25 Mayıs’ta ölen kurbanın ailesinin atılan bu adımı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

46 yaşındaki George Floyd'un ölümü, ABD’de tarihi bir protesto harekatı başlatırken polis şiddetini ve ırkçılığını kınamak adına yüzbinlerce insanı sokağa döktü.  


Editörün Seçimi

Multimedya