İsrail’den Suriye’de yer alan askeri alanlara hava saldırısı: 9 ölü

İsrail’den Suriye’de yer alan askeri alanlara hava saldırısı: 9 ölü

Cumartesi, 6 Haziran, 2020 - 08:00
İşgal altındaki Golan'da Suriye ve İsrail arasındaki ayrılma hattı (AFP)
Beyrut - Tel Aviv/ Şarku’l Avsat

İsrail savaş uçaklarının rejim güçleri ve İran kuvvetleri tarafından kontrol edilen Suriye’nin orta kesimlerindeki çeşitli askeri noktalara düzenlediği hava saldırısında aralarında Suriyelilerinde bulunduğu 9 kişinin öldüğü kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne  (SOHR) göre, İsrail tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında 4’ü Suriyeli en az 9 kişi hayatını kaybetti. Açıklamada, geri kalan 5 kişinin rejim güçlerinde mi yoksa İran saflarında savaşan unsurlardan mı olduğunun net olmadığı aktarıldı. SOHR, saldırı sebebiyle yaralananların sayısına dikkati çekerek ölüm oranında artış yaşanabileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili AFP’ye açıklamalarda bulunan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, saldırının Hama iline bağlı Misyaf bölgesinde bir askeri noktaya gerçekleştirildiğini, hedef bölgede ise Suriye rejim güçleri ve İran’ın var olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan Suriye medyasında yer alan haberlerde, rejime ait hava savunma sistemlerinin devreye girdiği aktarıldı.

Bu bağlamda Suriye resmi haber ajansı SANA, Hama’da İsrail saldırının gerçekleştiğini iddia etti. Ajansın haberinde, ‘hava savunma sistemlerinin anında devreye girerek, Hama ilinin güneybatısında yer alan Misyaf çevresinde rejime ait bir askeri noktayı hedef alan düşman füzelerini karşıladığı’ aktarıldı. Misyaf daha öncede İsrail tarafından hedef alınmıştı.

Suriye hükümeti ise İsrail’i, İran ve Lübnan hedeflerine saldırı düzenlemekle ve Lübnan hava sahasını ihlal etmekle suçluyor.

SOHR’a göre, Nisan 2019’da gerçekleşen hava saldırılarında İranlı çok sayıda milis öldürülmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya