Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan, Nahda Barajı ile ilgili tek taraflı adımları reddediyor

Sudan, Nahda Barajı ile ilgili tek taraflı adımları reddediyor

Salı, 9 Haziran, 2020 - 12:15
Etiyopya’daki Nahda Barajı projesinden bir kare (Reuters)

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Badavi Sadık, ülkesinin Nahda Barajı’nın (Rönesans) doldurulmasından önce herkesi memnun edecek bir anlaşmaya varmanın önemli olduğu görüşüne sahip olduğunu ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Bakanlık Sözcüsü, “En güvenilir tutum, Sudan, Mısır ve Etiyopya'nın Nahda Barajı’nın doldurulması için belirlenen tarihte hemfikir olması. Etiyopya’nın tek taraflı kararı olmamalı” dedi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’in barajı Temmuz ayında doldurma kararının geri dönülmez bir karar olduğunu söylemesinin ardından Sudan, üç taraf arasındaki müzakereleri mümkün olan en kısa sürede sürdürme çabalarını sürdürüyor.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Nahda Barajı konusunda müzakereleri sürdürmek için bir girişimde bulunarak, Mısır ve Etiyopyalı mevkidaşlarıyla temasa geçti.

Hamduk, ABD’nin yaptığı arabuluculuğun üç ülke arasındaki görüşlerin yakınlaşmasına ve toplantıların kolaylaştırılmasına katkıda bulunduğunu belirterek, bu krizi tatmin edici bir anlaşmayla noktalama çabalarının devam etmesi çağrısında bulundu.

Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed ise geçtiğimiz Cumartesi günü bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Nahda Barajı’nın dolumu konusunda Sudan ve Mısır’ın güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini vurgulayarak, ülkesinin barajın doldurulması ve işletilmesi konusunda tam bir mutabakat olmadan Etiyopya’nın attığı herhangi bir adımı reddettiğini söyledi.

Sudan Sulama Bakanı Yasir Abbas da, ülkesinin Nahda Barajı’yla ilgili tek taraflı kararları reddettiğinin altını çizerek, ilk doldurma işlemine başlamadan önce Sudan, Etiyopya ve Mısır arasında bir fikir birliğine varılması gerektiğini söyledi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, bu ayın başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bir mektup göndererek, tüm tarafları bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği etkileyen tek taraflı önlemler almaktan kaçınmaya çağırmasını talep etmişti.

Söz konusu mektupta, Sudan’ın çabalarının desteklenmesi ve tüm taraflara acilen müzakereleri sürdürme çağrısı yapılması da istenmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya