Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Husiler 30 bin çocuğu zorla silah altında tutuyor

Yemen: Husiler 30 bin çocuğu zorla silah altında tutuyor

Çarşamba, 10 Haziran, 2020 - 14:15

İran destekli darbeci Husi milislerin Sana ve diğer kontrol ettiği alanlardaki çocuklara yönelik hak ihlallerinin sürdüğü bir dönemde Yemen İnsan Hakları Koalisyonu, çocukların beyni yıkanarak öğrencileri kendi saflarına çekmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Yemen Bağımsız Kadın Koalisyonu tarafından video yoluyla yapılan bir konferans sırasında, İran destekli grubunun gerçekleştirdiği darbenin ardından çocuklara karşı ihlallerin sürdüğü aktarıldı.

Bu bağlamda siyasi aktivist Dr Visame Basendva, Yemen’de Husiler tarafından mezhepçiliği kışkırtma amaçlı gerçekleştirilen çocuk istihdamına değinerek, Husilerin saflarına katılan 15 yaşın altındaki çocukların 30 bini aştığına işaret etti.

Basendva açıklamasında Husi milislerin bölge insanına para ödeyerek maddi ihtiyaçlarından faydalandığını belirterek, çocukların beyinlerini yıkarak onları okula göndermek yerine savaş cephelerine göndermekle çaba sarfettiğine dikkati çekti.

Diğer yandan Almanya’da terörle mücadele alanında uzman olan Jan-Saint-Pierre, isyancı grupların veya teröristlerin savaşlarında çocukları kullanma yollarına değinerek, Husilerin geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgınından yararlanarak okulları kapattığını ve çocuklara cephelere katılmaya teşvik ettiğini söyledi.

Yemen Kadınları Güçlendirme Vakfı Başkanı Zafaran Zaid, Husi milislerin kontrol ettiği alanlarda çocukların maruz kaldığı fiziksel ve cinsel şiddete değinerek, darbeci milislerin mezhep dersleri yoluyla beyin yıkamak için yaz etkinliklerinden yararlandığını iddia etti.

ABD İnsan hakları ve Ulusal Güvenlik avukatı Irina Zuckerman, uluslararası örgüt ve kurumların, Husi milislerce gerçekleştirilen çocuk istihdamını durdurulmak, çocuklara karşı yapılan ihlaller ve suçlarının uluslararası mahkemelere iletilmesinde önemli bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya