Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, ‘Humeyni Haykırışı’ için bir milyon dolar harcadı

Husiler, ‘Humeyni Haykırışı’ için bir milyon dolar harcadı

Pazartesi, 22 Haziran, 2020 - 11:45
Husi milisler, Sana’da Humeyni haykırışı sloganı atıyor (Reuters- Arşiv)
Sana/ Şarku’l Avsat

Husi milisleri, Tahran’dan ithal edilen ‘Humeyni Haykırışı’nın yıl dönümünde, Sana’daki ve kontrol ettikleri diğer Yemen şehirlerindeki sokakları ve caddeleri sloganlar eşliğinde kapattı. Milyonlarca Yemenli, darbenin neden olduğu zor yaşam koşulları altında Husilerin kontrolündeki bölgelerde yaşarken Sana’daki kaynaklar da Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Husilerin ‘başkent Sana’nın sokaklarını, mahallelerini, devlet kurumlarının duvarlarını, hastane binalarını, sağlık merkezlerini, okulları, üniversiteleri, enstitüleri ve camileri kaplayan Humeyni Haykırışı sloganını ve on binlerce afişi bastırmak için yaklaşık 1 milyon dolar ayırdığını aktardı.

Kaynaklar, geçen perşembe günü Sana’daki milis liderliğinin başkentte, İb, Zamar, Amran, Hacca, el-Mehvit ve Husilerin kontrolü altındaki diğer şehirlerde denetçilerine ve takipçilerine talimatlar verdiğini, kontrol altındaki tüm köy ve kasabaları bu sloganlarla doldurmaları çağrısı yaptığını belirtti.

Sana’daki vatandaşlar da Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda başkentteki çok sayıda camiden Cuma Namazı’nı takiben Humeyni haykırışlarının yükseldiğini aktardı.

Vatandaşlar, silahlı Husi unsurların Muin kasabasının es-Sunaynah mahallesindeki 5 caminin, ayrıca Sana’daki diğer bölge ve kasabalardaki birçok caminin kubbesinin bu sloganlarla donatıldığına dikkat çekti.

Husilerin söz konusu faaliyetleri, başta cami cemaati olmak üzere geniş bir kesim tarafından kınanırken milislerin halen mezhep merkezli ve ırkçı faaliyetlerini tırmandırdığı, kutsal alanları ve ibadet yerlerini aşağılamaya çalıştığı kaydedildi.

Halk aynı zamanda Husi milisleri kasıtlı olarak camilere ve ibadet yerlerine hakaret etmek, onları küçümsemek, mezhep ve siyasi amaçları için kullanmakla suçladı.

Kaynaklar, Husilerin ‘Haykırış Haftası’ olarak adlandırdıkları kutlama düzenlediğini ve bu yıl, geçen yıl aynı vesile için harcanan bütçe miktarını aştıklarını vurguladı.

Kaynaklar, kontrol altındaki şehirler, köyler, kasabalar ve hükümet kurumları düzeyinde ‘Humeyni Haykırışı’ haftası faaliyetleri çerçevesinde kutlamalar için milisler tarafından tahsis edilen bütçenin yaklaşık 500 milyon riyal olduğunu bildirdi.  

Başkent Sana ve diğer Yemen şehirleri sokakları son iki gündür, darbeci Husi liderlerin Yemen’de yüzyıllardır var olan mezhep ve ideolojik yapıyı değiştirme girişimi çerçevesinde on binlerce afiş ve pankartla donatıldı.

Yağma ve Husilerin kamu parasını israfı karşısında grubun kontrolü altındaki bölgelerin sakinleri, darbeciler tarafından benzeri görülmemiş düzeyde uygulanan baskı altında yaşıyor.

Sana’daki vatandaşlar ve hükümet yetkilileri, son Husi faaliyetlerini, kontrol ettikleri bölgelerdeki Yemenlilerin duygularına yönelik kasıtlı provokasyonun bir parçası olarak nitelendirirken milislerin dört yıldır vatandaşların haklarını ve maaşlarını yağmaladığına dikkat çektiler.

Vatandaşlar ayrıca zorlu yaşam koşulları, sağlık riskleri ve halkın karşılaştığı acılar çerçevesinde mezhep merkezli kutlamalar düzenlemek için devam eden Husi uygulamalarına yönelik öfkelerini dile getirdiler

Vatandaşlar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalarda şu bilgiler verildi:

“Milisler, devlet bütçesinde açık olduğunu ve maaşları ödeyemediklerini iddia etmelerine rağmen her yıl düzenledikleri etkinliklere cömertçe harcamalar yapıyorlar. Devlet kurumlarının gelirlerinden beslenerek büyük miktarlarda para harcıyorlar.”

Humeyni Haykırışı yıl dönümü başta gençler ve çocuklar olmak üzere vatandaşları kendilerine çekmek, onları mezhep temelli kurslarına sürüklemek ve daha sonra da savaş cephelerine göndermek amacıyla Husiler tarafından başvurulan onlarca ihlal arasında yer alıyor.

Yerel gözlemcilere göre milislerin bu yılki ‘haykırışın’ yıl dönümü münasebetiyle yaptıkları hazırlıklar, harcanan paranın büyüklüğünü de gözler önüne seriyor.

Darbeci milislerin zaman zaman gerçekleştirdikleri tüm siyasi ve dini etkinlikler gibi grup liderleri tarafından verilen dersler ve yapılan konuşmalar yoluyla radikalizm yanlısı fikirlerini yaymak için bu yıl da ‘Humeyni Haykırışı’ yıl dönümünden faydalandığı kaydedildi. 

 


Editörün Seçimi

Multimedya