Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan, 1998 yılında yaşanan büyükelçilik saldırıları konusunda ABD ile anlaşmaya yakın

Sudan, 1998 yılında yaşanan büyükelçilik saldırıları konusunda ABD ile anlaşmaya yakın

Salı, 23 Haziran, 2020 - 17:15
Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah (Sudan Dışişleri Bakanlığı resmi sayfası)
Hartum/Şarku’l Avsat

Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah bugün, ülkesinin, ABD ile 1998 yılında Kenya ve Tanzanya’daki ABD Büyükelçilik saldırısı kurbanlarına tazminat ödemesi konusuna ilişkin bir anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

AFP’ye konuşan Abdulllah, bu günlerde iki büyükelçilik kurbanlarına tazminat anlaşması dosyasında son konuların ele alındığını belirterek, Hartum’un, Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden tamamen çıkarmak için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini söyledi. Bakan, hali hazırda saldırının kurbanlarının aileleri ve Sudanlı hükümet yetkililerinden oluşan bir heyetin müzakerelere devam ettiğini belirtti.

Sudan hükümeti, geçtiğimiz Nisan ayında, Ekim 2000'de Amerikan USS Cole destroyerine düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden askerlerin aileleriyle anlaşma imzaladı.

ABD 1993 yılında Sudan’ı ‘’teröre destek veren ülkeler’’ listesine eklemişti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Nureddin Sati, ABD'nin onayının ardından 1996'dan bu yana atanan ilk Sudan Büyükelçisi olmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya