Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan yargısından Hizbullah karşıtı Şii din adamına İsrail suçlaması

Lübnan yargısından Hizbullah karşıtı Şii din adamına İsrail suçlaması

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 09:00

Lübnan yargısı, 23 Haziran’da Hizbullah karşıtı Şii bir din adamı olan Seyyid Ali el-Emin’i geçen yıl Bahreyn’de düzenlenen dinler konferansına katılımı sırasında ‘İsrailli yetkililerle görüşmekle’ suçlarken, toplantıda işgal altındaki Filistin topraklarından gelen Yahudi din adamlarının bulunduğunu iddia etti.

Hizbullah karşıtı Şii bir din adamı olan ve 2006 yılı öncesinde Sur ve Cebel Amil müftülüğü yapan Seyyid Ali el-Emin, 2007 yılında Şii bakanların hükümetten istifası sırasında eski Başbakan Fuad Sinyora’yı destekleyen bir tavır takınmıştı. Eski tarihli açıklamalarında 2008 yılında ‘silah zoruyla’ güneyden çıkarıldığını belirtmişti.

Geçen yıl Bahreyn’de dinler arası bir konferansa katılımından kısa bir süre sonra Emin’in muhalifleri, kendisine karşı siyasi bir kampanya başlattı. Hizbullah, bu katılımı ‘işgale karşı direnişte ve normalleşmeyi reddetmede önemli bir rol oynamış ve bu durumu din alimlerinin mirasına ciddi bir hakaret’ olarak nitelendirmişti. Lübnan’daki Yüksek Şii İslam Konseyi, Lübnanlılar arasındaki iç bozgunculuğu körüklediği ve işgalcilerle normalleşme vizyonu takındığı’ nedeniyle Emin’i Caferi müftülüğünden uzaklaştırma kararı aldı.

Cebel-i Lübnan’daki Temyiz Savcılığı, 23 Haziran’da ‘Bahreyn’de İsrailli yetkililerle görüşmek, direnişe ve şehitlerine kalıcı şekilde saldırmak, mezhepler arası provokasyona yol açmak, entrikalar çevirmek, fitneye neden olmak ve Caferi düşünce okulunun yasal kurallarını ihlal etmek’ suçlamalarıyla avukatlar Gassan el-Mevla, Nebih Avade (İsrail gözaltı merkezlerinden kurtulmuş bir esir), Halil Nasrallah, Şevki Avade, Hüseyin el-Dirani’nin Seyyid Ali el-Emin hakkında açtığı davaya odaklandı.

Emin, iddia hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Seyyid Ali el-Emin’in ofisinden bir sözcü, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Emin’in geçen Aralık ayında toplantıya katılımı sırasındaki eski açıklamalarının hatırlanmasının yeterli olduğunu ifade etti. Sözcü, Emin’in söz konusu toplantıda ‘kendisi ve Yahudi bir din adamıyla kişisel bir toplantıyı kabul etmediği gibi İsrail ile normalleşmeyi de reddettiğini’ vurgularken, “Konferanslara katılmaya davet edilenler, katılımcıların uyrukları, dinleri ve ülkeleri hakkında öncesinde bilgilendirilmez” dedi.

Eski Başbakan Fuad Sinyora da 23 Haziran akşamı Seyyid Ali el-Emin ile telefon görüşmesi gerçekleştirirken, Cebel-i Lübnan’daki Temyiz Mahkemesi’nde iddianamenin soruşturulmasını kınadığını dile getirdi. Sinyora, “Yargının bağımsızlığı konusunda endişe duyduklarını iddia edenler, Lübnan’daki yargının itibarını ve imajını küçümsemek için çalışıyorlar. Bu, kınanmış ve reddedilmiş en son durum ve Din alimi Sayın Seyyid Ali el-Emin’e yönelik alaycı, tiksinç, akılsız ve basiretsiz iddianamedir” ifadelerini kullandı.

Müstakbel Hareketi’nden eski Milletvekili Basim es-Saba da Emin’e yönelik iddianameye değinirken, Cebel-i Lübnan’daki Temyiz Savcılığının, yargının siyasi hedeflerle sınırlandırılmasında bir rekor kırdığını belirtti. Milletvekili, “Bu nedenle Seyyid Ali el-Emin hakkındaki iddianame, imzalayanların sicilinde siyah bir leke, adli birimlerinden kovulmalarını gerektiren ahlaki ve yasal bir suç teşkil eden bir iddiadır” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili Basim es-Saba, başlarının üzerinde sarık koyan herkesin, direniş ve halkı adına iktidar pozisyonlarına ilerleyen herkesin haysiyetine bir saldırı yapıldığına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya