Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdi

ABD, Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdi

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 12:30
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (DPA)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada,  Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin özerk yapısına zarar veren ve insan hakları ihlaline karışan Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri ve ailelerine vize yasağı getirildiğini açıkladı.

Atılan bu adım, Çin parlamentosunun yarından başlayarak Hong Kong’daki yabancı hükümetler ve demokrasi aktivistlerini endişelendiren Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinden önce gerçekleştirileceği toplantı öncesinde geldi.

Pompeo açıklamasında, “Bugün, 1984 Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu'nda garanti edilen Hong Kong'un yüksek özerklik derecesine zarar veren veya yaşanan insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğuna inanılan mevcut ve eski ÇKP görevlilerine vize kısıtlaması getirdiğimizi duyuruyorum” ifadelerini kullandı.

Çin'in Washington Büyükelçi Sözcüsü Feng Hang, Çin’in ABD’nin yanlış kararına karşı çıktığını söyleyerek, mevzuatın yalnızca 'ulusal güvenliği tehlikeye atan çok sınırlı bir uygulama kategorisini' hedeflediğini aktardı.

Sözcü açıklamasında, “ABD'yi hatalarını düzeltmeye, kararları geri çekmeye ve Çin'in iç işlerine karışmamaya davet ediyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya