Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de İsrail’in yaptığı düşünülen saldırıda İran yanlısı 6 milis öldürüldü

Suriye’de İsrail’in yaptığı düşünülen saldırıda İran yanlısı 6 milis öldürüldü

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 09:15
İsrail’in, rejim güçleri ve İranlı milislerin bölgelerini hedef alan Suriye'ye yönelik hava saldırısı. (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bugün (Pazar) yaptığı açıklamada, Suriye'nin doğusunda Irak sınırına yakın bir bölgede, İranlı milisler ve rejim güçlerini hedef alan dünkü hava saldırılarında 6 İranlı milisin öldürüldüğünü duyurdu.


Gözlemevi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Deyrizor’un doğusundaki Elbu Kemal kentinin el-Abbas köyündeki rejim güçlerinin ve İranlı milislerin konumunu hedef alan ve İsrail tarafından başlatıldığı düşünülen hava saldırıları sonucunda aralarında 4 Suriyelinin de olduğu 6 İran yanlısı milis öldürüldü.”

Gözlemevine göre söz konusu hava saldırıları salı akşamı meydana gelen ve Suriye’nin güneyi ile doğusunu hedef alan İsrail saldırıları sonucu 2 Suriyeli askerin ve Suriye rejimi yanlısı 5 savaşçının öldürülmesinden günler sonra geldi.

Gözlemevi’ne göre 4 Haziran'da Suriye ordusu ve İran kuvvetleri tarafından kontrol edilen Suriye'nin merkezindeki bölgede İsrail’in hava saldırıları sonucu 4 Suriyelinin de dahil olduğu en az 9  rejim yanlısı unsur öldürüldü.

İsrail son yıllarda Suriye ordusunu, İranı ve Lübnan Hizbullahı’nı hedef alacak şekilde Suriye'ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

İsrail, Suriye'de hava saldırıları gerçekleştirdiğini nadiren kabul etse de İran'ın Suriye'deki askeri varlığını pekiştirme ve Lübnan Hizbullahı'na gelişmiş silahlar gönderme girişimlerini engellemeye devam edeceğini yineliyor.

2011'den beri kanlı bir çatışmaya şahit olan Suriye’de 380 binden fazla kişi öldü ve altyapısı ile üretim sektörleri büyük bir zarar gördü. Savaş ülkedeki milyonlarca insanın yerinden edilmesine yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya