Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de 24 saat içinde düzenlenen ikinci hava saldırısı: 9 İran yanlısı milis öldürüldü

Suriye’de 24 saat içinde düzenlenen ikinci hava saldırısı: 9 İran yanlısı milis öldürüldü

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 16:00
Deyrizor’da daha önce düzenlenen bir saldırı (AFP-Arşiv)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin doğusunda bulunan Ebu Kemal bölgesinde İran yanlısı milislere ait noktaları hedef alan hava saldırıları sonucu 9 unsurun öldüğünü açıkladı.

SOHR, ‘muhtemelen’ İsrail’e ait savaş uçaklarının Ebu Kemal kırsalına düzenlediği hava saldırısında 9 unsurun öldüğünü ve aynı bölgede 24 saat içerisinde düzenlenen bir önceki saldırıyla birlikte İran yanlısı toplam 15 unsurun öldürüldüğünü bildirdi.

İsrail, son yıllarda Suriye’deki hava saldırılarını artırarak, esas olarak Suriye rejim güçleri, İran güçleri ve Lübnan Hizbullahı’na ait yerleri hedef aldı.

İsrail, Suriye’de düzenlediği hava saldırılarını nadiren kabul etse de, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını pekiştirme ve Lübnan Hizbullahı’na gelişmiş silahlar gönderme girişimlerini engellemeye devam edeceğini yineliyor.

2011’den beri kanlı bir çatışmaya şahit olan Suriye’de, 380 binden fazla kişi hayatını kaybederken, altyapı ile üretim sektörleri de büyük bir zarar gördü. Savaş ülkedeki milyonlarca insanın yerinden edilmesine yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya